İktisat teorisinde arayışlar: Evrimci iktisat teorisi
Search for new theories in economics: Evolutionary economics
- Tez No: 137526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. R. FUNDA BARBAROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET 1970'li yıllarda ortaya çıkan krizin atlatılmasında dönemin hakim iktisadi yaklaşımı olan Keynesyen İktisat' in başarısız olması, Keynesyen yaklaşımların gözden düşmesine neden olmuştur. Böylece, krizin nedenlerini ve krizle birlikte ortaya çıkan yeni iktisadi eğilimleri anlamak ve krizin yarattığı sorunlara çözüm üretmek üzere iktisat teorisinde yeni yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, krizle birlikte ortaya çıkan yeni iktisadi yaklaşımları incelemek ve azgelişmiş ülkelerin gelişmesi açısından anlamlı olabilecek yeni açılımları teşhis etmektir. Yukarıda ifade ettiğimiz yeni yaklaşımlardan ilki Monetarizm'dir. Monetarist iktisatçılar, piyasaların serbestleştirilmesi gerektiğini, sorunların aşırıya vardırılan devlet müdahaleleri olduğunu vurgulamışlar, yaptıkları ampirik çalışmalara dayanarak Keynesyen Teori' nin bazı temel yaklaşımlarını çürütmüşler ve Keynesyen İktisat' in gözden düşmesinde kritik bir rol oynamıştır. İkinci yeni yaklaşım olan Arz Yönlü İktisat, liberal vurguları devam ettirmekle birlikte, dikkatleri ekonominin arz yönüne çekmiş ve liberalizasyonun önemli adımlarından biri olan vergi indirimleri için gerekli teorik çerçeveyi sağlamıştır. Yeni Klasik Makro Teori ise, Rasyonel Beklentiler yaklaşımı ile Walrasyan Genel Denge yaklaşımının sentezini yaparak liberal çizgide gelişen yeni yaklaşımları, tutarlı bir teorik temele oturtmaya çalışmıştır. 1980'li yıllarla birlikte ortaya çıkan Yeni Büyüme ve Ticaret Teori' leri, uzun dönemde büyüme sorunları ile ilgilenmişler ve, bir ülkenin, refahı açısından kaynakları“artan getiriler”in olduğu sektörlere yönlendirmesinin önemini vurgulamışlardır. Sonuncu yaklaşımı oluşturan Evrimci iktisatçılar, piyasalar ve devlet arasındaki karşıtlığın ötesine geçilmesi gerektiğini belirterek, firmalar, çalışanlar, devlet ve yerel yönetimler gibi iktisadi aktör ve kurumların işbirliğine dayalı koordinasyonunun, bilgi paylaşımını hızlandırarak, yeniliklere yol açtığını, ve yeniliklerin bir ülkenin rekabet gücünü geliştirerek daha hızlı büyümesini sağladığını ortaya koymuşlardır. Evrimci Okul' a ait iktisat politikalarından“Ulusal Yenilik Sistemi”yaklaşımı, özellikle azgelişmiytiiketerirr yaşadığı ifeikîHfrsfmH^ açt^aj^
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The failure of the then dominant Keynesian approaches to overcome the difficulties presented by the 1970s crises has resulted in a devaluation of the Keynesian School. Thus, new approaches in the field of Economics have emerged to understand the causes of the crises and emergent tendencies in economy, and thus to solve the problems caused by the crises. We aim, in this work, to analyse these new approaches which have emerged with the crises and to identify those that may present new alternatives to development in underdeveloped countries. The first one of these new approaches is Monetarism. Monetarist economists have suggested that the markets should be free and that extreme state intervention in the markets were to blame for the problems. By proving in their empirical works that some of the principal tenets of the Keynesian Theory were wrong, they have played a critical role in the downgrading of Keynesian School in general. The second new approach, which is called Supply-Side Economics, continued to emphasise liberal concerns, provided the required theoretical framework for a significant element in liberalisation of economy by drawing attention to the supply-side in the economy: tax-cuts. New Classical Macro Theory, on the other hand, has tried to institute a coherent theoretical foundation for the new liberal approaches by synthesising Rational Expectations approach and Walrasian General Equilibrium theory. On the other hand, the New Growth and Trade Theories, emerging with the 1980s, have been concerned in long term development problems and, have emphasised the importance of diverting resources of a country to those sectors which provide“increasing returns”for a country's wellfare. The Evolutionary Economics, the last of these new approaches, on the other hand, has pointed that overcoming the opposition between the markets and the state would lead to an increased information flow through a cooperative coordination between all the actors and institutions in the economy, like firms, workers, the state and the local goverments, which would lead to innovations and innovations would in turn increase the competitiveness of a country and this then would provider fasterdevelopment. Particularly the“National Innovation System”approach of the Evolutionary School, among other policies, presents important opportunities particularly for the economical problems faced by underdeveloped countries. #