Bütünleşik pazarlama iletişimi sürecinde ticari ihtisas fuarlarının önemi; fuar katılım ve organizasyonunun stratejik planlaması
The importance of trade fairs in the integrated marketing communications process; the strategic planning of fair participation and organization
  1. Tez No: 137527
  2. Yazar: ÇİSİL SOHODOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BÜLENT GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 529
Özet
ÖZET Günümüzde isletmeler, ürün ve hizmetlerini tanıtmak, mevcut ve potansiyel müşterilere ulaşmak ve rekabet güçlerini arttırmak gibi amaçlarla ile yoğun bir biçimde fuarlara katılmaktadırlar. Bir fuarda alıcı ya da tüketici, ilgili sektörde faaliyet gösteren işletmeleri, ürettikleri ürün ve hizmetleri tüm özellikleri ile birlikte birarada görebilmektedir. Böylece hem ürünleri ve hizmetlerini, hem de işletmeleri birbirleri ile objektif biçimde karşılaştırmaktadır. Böyle bir karşılaştırma olanağı sunan ve tüm ürünlerin dokunma mesafesinde birarada sunulduğu tek ortam, fuarlardır. Son yıllarda önemi giderek artan ihtisas fuarları işletmelerin bütünleşik pazarlama iletişimi çalışmaları içerisinde yer almaktadır. Fuarlara katılım işletmenin ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurma çabalarına büyük destek vermektedir. Bu nedenle de gelecek yıllarda da fuarlara katılım oram giderek artacaktır. Fuarlar sadece organizasyona katılan firmalara değil, organizatör firmalara, ülke ekonomilerine ve düzenlendikleri alanların sosyo-kültürel gelişimine de fayda sağlamaktadır. Bu nedenle fuar endüstrisi düznyada en hızlı gelişen sektörlerden biri haline gelmiştir. Fuar organizasyonlarından basan elde edilebilmesi için ise doğru bir hazırlık ve planlama süreci gerekmektedir. Bu nedenle hem organizatör hem de katılımcı firmalar stratejik planlama sürecinden yararlanmaktadır. Organizatör firmalar, düzenledikleri organizasyonun etknliğini arttırabilmek için sektörü sürekli takip etmekte, ilgili kurum ve kuruluşlardan destek almakta ve her yıl ayrıntılı ve uzun bir hazırlık süreci planlamaktadırlar. Katılımcı firmalar ise, bütünleşik pazarlama iletişimi çalışmaları kapsamında katıldıkları fuarlar için fuar öncesi, sırası ve sonrasındaki aktiviteleri kapsayan bir planlama uygulamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays companies, frequently exhibit to the trade shows for the purposes like promoting their products and services, reaching their existing and likely customers and strengthening their competition influence. In a trade show, a buyer or a consumer is able to experience companies which are performing in the relevant sectors together with the products and services of them. Thus, he compares products and services as well as the companies objectively. The only platform which enables such a comparison and presentation facility of all products in proximity of touching is Trade Shows. In the recent years, trade fairs, whose importance is increasing gradually, are being conducted inside of Integrated Marketing Communication implementations. Exhibiting to Trade Shows contributes the efforts of the companies regarding product, price, distribution and promotion. Therefore, the attendance rate to the trade shows will significantly increase in the years ahead. Trade shows contributes the economy of the country and socia-culturel areas where it has been held as well as the companies that exhibits to the trade shows. That is why; fair industry has become one of the most improving sector in the world. To achieve success in trade show organizations, an accurate preparation and planning process is required. Therefore, either organization or exhibitor companies utilize strategic planning process. To improve the efficiency of their organization, organizatör companies follow up the sector continuously, receive support from relevant associations and companies, and plan detailed and comprehensive preparation process in yearly base. Exhibitor companies, implement plans which cover pre-exhibit, exhibit and post-exhibit phase activities for the trade shows they exhibit in the scope of Integrated Marketing Communication implementations.,*y iw