Türkiye televizyon haberciliğinde sıradışı kimliğin sunumu: Travesti konulu haberler
The Presentation of extraordinary identity at Turkish television news: Travesti teamed news
  1. Tez No: 137561
  2. Yazar: YUSUF YERDİGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMTEN GÜNDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
oz Bu çalışma, temelde cinsel kimlik ve sıradışı cinsel Jdmlik kavramlarının, televizyon habejrciUğindeki sunum biçimlerine ilişkin irdeleme amacını taşımaktadır. Çalışmanın merkezinde farklı bir cinsel kimliğe karşılık gelen ve yeterince tanımlanmamış olan travesti kavramı yer almaktadır. Bu doğrultuda tez, giriş ve sonuç dışında üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; sıradışı kimlik ve bir sıradışı cinsel kimlik örneği olarak travestiler anlatılmıştır. İkinci bölümde; televizyori-Jıaberciliğinde sıradışı kimliğin -'sunuîrT biçimlerinin nasıl ve ne şekilde gerçekleştiği ve haber anlatı formunun oluşturulmasında etkili olan unsurların neler olduğu, travesti haberlerinden alınan örneklerle birlikte tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise; farklı cinsel eğilimleri ve tercihleri olan ve toplumsaljcimliği meşru sayılmayan travestilerin kamuoyuna yansıtılış biçimleri anlatılmaya çalışılmaktadır. Bu bölümde kullanılan yöntem; travesti haberi yapan muhabir ve haber sorumlularıyla gerçekleştirilen yüz yüze söyleşi ve travesti haberlerinin sayısal analizlerinin yapılmasıdır. Çalışmanın temelinde, televizyon haberlerinin“biz”ve“onlar”merkezli kutuplaşmalara sebep olduğu ve travestilere karşı geliştirilen bakış açısının da bu şekilde biçimlendirildiği düşüncesi hakimdir.“Herkes alanı”nın koruyucusu / kollayıcısı konumuna yerleşmiş bir habercilik anlayışının travestilere bakış açısı da koruma ve kollama güdüsü altında şekillendirilmektedir. Çalışma, bu tür sorunların tartışıldığı bir zemin oluşturmaktadır. ABSTRACT The main goal of this case is examined the sexual identity and extraordinary sexual identity notions' presentation forms at TV news. The main element of the case, the travesty, is not enough defined and in reply to different sexual identity in this connection the case has three parts exept introduction and result parts. At first part of the case, the extraordinary sexual identity and the example of it, travesties is told. At the second part; how the extraordinary sexual identity presentation forms at TV news is forming and what the elements are effective informing of news narration forum is discussed with news examples about travesties. At the third part; how travesties, who have different sexual prefers and whose identities not recognized as a social identity, are being reflected to public opinion. The method used at the third part is numeric analysises of news about travesties and dialogues with correspondents who produce news about travesties. The hegemon idea of the case is TV news polarize the society“us”and“others”. And the point of view to travesties in forming on this axis. The protector of“public area”news understandings' point of view to travesties is formed by this motive. The case is forming an area like these problems argued.
Özet (Çeviri)