Gezi, göç ve sürgün yaşamış ressamların yaratıcı süreçlerinde görülen değişiklikler (Modernizm Dönemi örneği)
  1. Tez No: 137560
  2. Yazar: BÜLENT AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İLHAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
VI ÖZET GEZİ, GÖÇ VE SÜRGÜN YAŞAMIŞ RESSAMLARIN YARATICI SÜREÇLERİNDE GÖRÜLEN DEĞİŞİKLİKLER (Modernizm Dönemi örneği) Aytaç, Bülent Yüksek Lisans Tezi, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Güzel Sanatlar Eğitimi Programı Danışman: Doç. Dr. Ayşe Çakır İlhan, Temmuz, 2003.159+XI sayfa. Bu tez çalışmasının temel amacı, gezi, göç, sürgün yaşamış Modernizm Dönemi (1890-1955) ressamlarının yaratıcı süreçlerinde görülen değişiklikleri incelemektir.“Sanatçının yaşamına dair bilgiler eserlerin daha iyi anlaşılabilmesi için gereklidir”varsayımından hareket eden tez çalışması, gezi, göç, sürgün hareketlerinin Modernizm Dönemi sanatında oldukça etkili olduğunu savlamaktadır. Çalışmada 1890-1955 arasında yaşamış, adı Modernizm'le birlikte anılan on bir ressam seçilmiş ve biyografileri resimleriyle karşılaştırılmıştır. Bu yöntemle resimlerinden kanıtlar sunulan ressamlar şunlardır: Max Beckmann (1884-1950), Marc Chagall (1887-1985), Paul Gauguin (1848-1903), George Grosz (1893-1959), Erich Heckel (1883-1970), David Hockney (1937), Ernst Ludwig Kirchner (1880-1970), Paul Klee (1879- 1940), Fernand Leger (1881-1955), Piet Mondrian (1872-1944), Pablo Picasso (1881-1973). Bu çözümlemelerin sonuçları; gezi, göç, sürgün yaşantılarının eserlere yansıdığını, Modernizm Dönemi sanat akımlarının şekillenmesinde etkili olduğunu, sanat tarihinin bir göçler tarihi olarak da incelenebileceğini açığa çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT CHANGES SEEN IN CREATIVE PROCESSES OF ARTISTS WHO EXPERIENCEDTRAVEL, MIGRATION AND BANISHMENT (Modernism Age Model) Aytaç, Bülent Graduate Thesis, Ankara University Institute Educational Sciences Department of Educational Sciences Fine Arts Program Advisor : Assoc. Prof. Dr. Ayşe Çakır İlhan July, 2003, 159+Xlp. The basic objective of this thesis is to examine the changes seen in the creative processes of Modernism Age (1890-1955) artist who experienced travel, migration, and banishment. Thesis, standing on the assumption that information about the life of artist is necessary for better understanding of art works, hypnotizes that travel, migration and, banishment movements had a significant effect on Modernism Age art. In this study, eleven artists who lived between 1890 and 1955 and whose names are called with Modernism were selected and their biographies were compared with their pictures. The artist which evidences were presented from their paintings are as follows: Max Beckmann (1884-1950), Marc Chagall (1887-1985), Paul Gauguin (1848- 1903), George Grosz (1893-1959), Erich Heckel (1883-1970), David Hockney (1937-...), Ernst Ludwig Kirchner (1880-1938), Paul Klee (1879-1940), Fernand Leger (1881-1955), Piet Mondrian (1872-1944), and Pablo Picasso (1881-1973). Results of these analysis have revealed that travel, migration and banishment lives reflected in work arts, effective on art movements of Modernism Age, and art history could be evaluated as a history of migrations.