Makedonya Cumhuriyeti'nde Arnavut-Makedonya etnik çatışması ve Ohri süreci
Albanian-Macedonian ethnic conflict in the republic of Macodonia and the Ohrid process
  1. Tez No: 137562
  2. Yazar: NAZİF MANDACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN UZGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 478
Özet
1990'lardan beri pek çok uzman Balkanlarda Bosna'dan sonra sıranın Kosova ve Makedonya'ya geleceğini düşünmüştü. Yirminci yüzyıl biterken her iki coğrafyada yaşanan olaylar bunları haklı çıkarmış gdrünüyor. Aslında, bu beklentiler Makedonya'ya oldukça etkin bir Batı desteği sağlamıştı. Bununla birlikte, Batının çatışma önleyici bu stratejisi daha çok bu küçük Balkan ülkesine özellikle kuzeyden gelen tehdide öncelik vermişti. Makedonya devleti sınırları içindeki Arnavutların etnik taleplerinden kaynaklanan sorunlarının ise, Makedonya'nın sivil karakterli anayasasının öngördüğü çoğulcu ve demokratik siyasal sistem çerçevesinde içeriden çözülebileceği beklenmişti Bununla birlikte, Arnavut ve Makedon siyasal elitin bu sorunu yasal yollardan çözme başarısını gösterememeleri, ülkenin 2000'lerin sonunda bir iç savaşın eşiğine sürüklenmesine neden oldu. ONA'nın Makedon devletine karşı vermiş olduğu mücadele Makedonya'daki Arnavutların uzun süredir talep ettikleri haklarına dair anayasal değişikliklerin yapılmasını öngören bir Çerçeve Anlaşması'nın imzalanmasıyla sonuçlandı. Batının Makedonya'daki bu siyasal reform pazarlıkları sırasında yürüttüğü kriz yönetimi stratejileri Ohri sürecinin başarıyla sürdürülmesi ve tarafların uzlaşmaya varması açısından önemli katkılarda bulunmuş olmakla birlikte, ironik bir biçimde, halenOhjjjsonrası siyasal düzenin devam ettMlmesinin önünde bir engel olarak da durmaktadırlar. Abstract Since the 1990 's, many expert had prophesied that Kosovo and Macedonia would have been the next after Bosnia. The events occurred on the verge of the twenty first century on these soils seem to have proved them true. In reality, the mentioned expectations provided Macedonia with a huge Western support. However, the preventive diplomacy strategies of the West had given the priority to the threats to this tiny Balkan country from the north. As for the problems of ethnic Albanians living within the boundaries of Macedonia, it was expected for them to be solved through the dynamics of democratic and pluralist politics as the Macedonian civic constitution stipulated. Nevertheless, the failure of the Macedonian and Albanian 458political elite to solve the problem through legal ways dragged the country to the brink of a civil war. The defiance of ONA to the Macedonian state culminated in a Framework Agreement that envisaged the constitutional amendments regarding the ethnic rights which ethnic Albanians had long demanded. Notwithstanding the Western mediation during the bargaining between the parties contributed remarkably to the sustenance of the Ohrid process and consequently to the reconciliation of the parties, it ironically stands as a very sober barrier before the sustenance of the new political order as well.
Özet (Çeviri)