1932 - 1951 yılları arasında Giresun Halkevi'nde yapılan halkbilim çalışmaları
Folklore studies of Giresun Folkhome between the years of 1932 - 1951
  1. Tez No: 137571
  2. Yazar: MUSA ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışmanın konusu, Giresun Halkevinin 1932-1951 yıllan arasında yaptığı halkbilim çalışmalarıdır. 24.06. 1932'de kurulmuş olan Giresun Halkevi, Giresun_ve çevresi ile ilgili halkbilim çalışmalarına ciddî manada önayak olmuş bir müessesedir. Hatta halkbilim çalışmaları Giresun'da halkevi çatısı altında başlamıştır denilebilir. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde; halkevlerine duyulan ihtiyaç, halkevlerinin kuruluşları ve kısaca yapılan üzerinde durularak Giresun Halkevi, genel yapısı ve fâaliyetleri hakkında bilgi verilmiştir. îkinci bölümde; halkevlerinin yayıncılık faaliyetlerinden kısaca bahsedilerek, Giresun Halkevi yayım olan ve çalışmamızdaki malzemelerin önemli bir kısmım temin ettiğimiz Aksu dergisi hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde; Giresun HaBcevinde yapılan halkbilim çalışmalan“Halk Edebiyatı”ve“Halk Hayatı”olmak üzere iki ana başlık abında tafsilâtlı olarak verilmiştir. Çalışmanın bel kemiği olan bu bölümde yaklaşık 550 mâni, 9 koşma, 24 fikra, 281 bilmece, 430 atasözünün yanında ninniler, türküler, semailer ve halkbilimle ilgili makaleler yer almaktadır. Yine bu bölümde Halkevi Köycüler Şubesinin yaptığı köy tetkiklerinden elde edilen Giresun halk hayatıyla ilgi bilgiler tasnif edilerek verilmiştir. Dördüncü bölümde ise sahamızla fazla ilgili olmamasına rağmen Giresun Halkevinde gerçekleştirilen dilbilim ve tiyatro çalışmalan ile diğer edebî çalışmalar ana hatlarıyla verilmiştir. Özellikle, tezimizin üçüncü bölümde yer alan ve Yeşügireson gazetesinin 1030 sayısı ile Aksu dergisinin 59 sayısının tek tek taranmasından sonra elde edilen malzemenin derlenmesi çok uzun, yorucu; fakat bir o kadar da zevkli, verimli ve bizim açımızdan da son derece faydalı bir çalışma olmuştur. XI
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the folklor studies of Giresun Folkhome between the years of 1932-1951. Giresun Folkhome -which was established on July 24a 1932, is an institution which initiated significant folklore studies about Giresun and its surrounding. Even we can say that folklore studies started in Giresun by folkhomes studies. This study takes form from four main parts: In the first part it is informed that; Necessity for the folkhomes, their establishments and shortly constitutions. Furthermore we are informed about Giresun Folkhome, its general structure and activities. In the second part; the publishing activities of folkhome's are shortly mentioned and than detailed information is given about Aksu magazine -A publication of Giresun Folkhome from which we gathered most of the material for this study-. In the third part; the folklore studies of Giresun Folkhome are explained in a detailed way under the headings“Folk Literature”and“Folk Life”. This part includes about 550 mâni (a traditional Turkish quatrain form), 9 koşma (free-form folk poem or song about love or nature), 24 anecdotes, 281 riddles, 430 proverbs; some lullabies, folk songs and semaî (a poetic form fovered by folk poets and used to create songs which are sung according to a certain usul), and also some original articles about folklore under different titles. Besides these, information about folk life in Giresun is given under different titles according to the village investigations done by Folkhome Villagers Club. Although they are not related to our field, Giresun Folkhome's studies in linguistics, theatre and other literature studies are given in the fourth part. Here the aim is to show a way to the future researchers who will study about these subject by mentioning briefly the studies of Giresun Follkhome about these subjects. Also to be helpful for the future researchers, some studies which were published in Aksu magazine about folklore are given here bibliographicalry in lists and tables. However our study seems to be done easily -like a department study- colecting the materials for the third part took a long time. It was very hard but on the other hand very pleasurable, efBcent and useful for us. After searching 1030 issues of the newspaper Yeşilgireson and 59 issues of Aksu magazines these materials could be collected. xn