Türkiye altıncı bölge C klasman futbol hakemlerinin hakemlik performanslarına etki eden bazı değişkenlerin araştırılması
- Tez No: 137572
- Danışmanlar: PROF. DR. SPORTWİSS RASİM KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
02. Özet Bu çalışma; Türkiye 6. Bölge C klasman futbol hakemlerinin 2002-2003 futbol sezonunun ilk yarısındaki toplam puan ortalamalarının hesaplanması yapılarak, hakemlik performanslarının bazı değişkenlere bağlı olarak herhangi bir farklılık gösterip göstermediğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Türkiye 6. Futbol Bölgesini oluşturan Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinde C klasman futbol hakemi olarak görev yapan kişiler denek grubu olarak alınmıştır. Bu gruptaki 29 C klasman futbol hakeminin profesyonel futbol müsabakalarındaki toplam puanlarmm ortalamaları, eğitim durumları, yaşlan, futbol oynayıp oynamamış olmaları, meslekleri ve futbol oynamış olanların profesyonel oynayıp oynamadıkları araştırılıp veri olarak düzenlenmiştir. Elde edilen veriler gruplara ayrılarak hakemlik performansları toplam puan ortalaması baz alınarak karşılaştınlmıştır. Araştırma sonucunda; lise ve üniversite mezunu futbol hakemleri arasında, 21-30 yaşlan arasındaki futbol hakemleri ile 31-40 yaşlan arasındaki futbol hakemleri ve futbol oynamış futbol hakemleri ile futbol oynamamış futbol hakemleri arasında hakemlik performansı açısından anlamlı bir farklılığın olmadığı bulunmuştur. Ancak toplam puan ortalamalan, üniversite mezunu futbol hakemlerinin lise mezunu futbol hakemlerine, 31-40 yaşlan arasındaki futbol hakemlerinin 21-30 yaşlan arasındaki futbol hakemlerine, futbol oynamış futbol hakemlerinin futbol oynamamış futbol hakemlerine, Beden Eğitimi Öğretmeni futbol hakemlerinin diğer meslek gruplanndaki futbol hakemlerine ve profesyonel futbol oynamış futbol hakemlerinin amatör futbol oynamış futbol hakemlerine oranla daha yüksek olduğu görülmüştür. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary This study was made with the aim if sixth area C classification football referees performance differ by depending some changeabilities by counting total point mediums in first term of football season in 2002-2003. By aiming this, the referees working in the cities that constitute 6.th football area; Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin and Gümüşhane thought as an experimental group. Some critics are held as datum; the total point mediums of the 29 football referees in C classification in Professional football matches, their education, their ages, whether or not they played football, their occupations and if the football-played referees played as Professional or not. The obtained-datums were divided into groups and total point mediums of the referees held as a base and compared. At the end of the search it's found out that there is no important difference as a referee performance between the referees gratuated from high-school and university, the referees aged between 21-30 and 31-40 and football played referees and the referees who didn't play football. But it is seen that the proportion of the total point mediums are higher than to the university- graduated referees, the referees aged between 31-40 to the referees aged between 21-30, the referees who played football to the referees who didn't play football, the referees who are Physical Training Teacher to the referees from other jobs and referees who played football Professionally to the referees who played football amateurly. VIII