Bilecik Halkevi ve faaliyetleri: 1932 - 1951
Bilecik Public House and activities: 1932 - 1951
- Tez No: 412231
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
19 Şubat 1932 yılında kurulan Halkevleri ilk olarak 14 il merkezinde açılmıştır. 1932-1951 yılları arasında faaliyet gösteren Halkevleri her zaman ülkeye ve millete hizmet etmek düşüncesiyle hareket etmiştir. Halkevleri kurulduğu çevrenin tarihi ve halkın eğitim ile de ilgilenmiş, köylü ile şehirli kaynaşmasını sağlamış ve sosyal yardım duygusunu insanlara aşılamıştır. 19 Şubat 1932 açılışına yetişemeyen ve 24 Haziran 1932'de açılan 19 Halkevinden biri olan Bilecik Halkevi de bu amaçları gütmüştür.“Bilecik Halkevi ve Faaliyetleri (1932-1951)”adlı bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde Halkevlerinin kuruluşunun öncesinde faaliyet gösteren Türk Ocakları ve işleyişinden bahsedilmiş, sonrasında Halkevlerinin kuruluşu ele alınarak, genel yapısıyla birlikte şube faaliyetleri hakkında bahsedilmiştir. İkinci bölümde Bilecik Halkevi teşkilat yapısı ve şube faaliyetleri ele alınarak sonrasında ise Halkevleri ve Bilecik Halkevi'nin kapatılışı aktarılmaya çalışılmıştır. Son bölüm olan üçüncü bölümde Bilecik Halkevi neşriyatı hakkında bilgilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public houses which were founded on 19 February 1932, primarily opened in fourteen city centres. Public houses which had been active between 1932 and 1951, had always been act with the purpose to serve to the country and nation. These public houses had been interested in the history of the environment in which they were founded and education of the community. They also had helped the integration of the villagers and the townsman and infuse the feeling of public social assistance to the people. Bilecik Public House which couldn't have opened on 19 February 1932 but had been opened 24 June 1932 as one of nineteen public houses, had served for the same purpose. This study called“Bilecik Public House and Its Activities (1932-1951)”consists of three sections. In the first section, primarily Turkish organisations which were founded before the foundation of the public houses and their activities are mentioned and then the foundation of the public houses, their structure and activities are described. In the second section, the organisation structure and the activities of Bilecik Public House and also the confinement of Bilecik Public House and other community houses are presented. In the last section some information about the publications of Bilecik Public House were given.