TRACECA projesi ve Türkiye üzerine sosyo-ekonomik etkileri
TRACECA project and its socio-economic effect on Turkey
- Tez No: 137590
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
02. Özet SovyeÜCTBirijğTjıin dağılması sonucunda bağımsızlığını kazanan devletlerin doğal kaynaklar, enerji ve tarım ürünleri açısından zengin olması, bu ülkeler üzerinde Ayxupa- Birliği_(AB) başta olmak üzere büyük dünya devletlerinin bölgeye yönelik ilgisini arttırmaktadır. Bu devletler, bölgedeki hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla bölgeyle ilgili stratejik planlar geliştirmektedirler, öyle ki bağımsızlıktan sonra serbegj__ pazar, ekonomisine ayak uydurmaya çalışan bu devletlerin ekonomik yapısı AB ve diğer dünya devletlerini yakından ilgilendirmektedir. Bu bölge, AB için ucuz enerji ve hammaddenin elde edildiği ve karşılığında üretilen malların pazarlandığı yeni pazarlar anlamına gelmektedir. muslararasjjicjrgthı en önemli öğesi olan ulajümıa^jatmrrüarı^AB'nin bölgeyle ilgili stratejisinin temelini oluşturmaktadır. Bu bağlamda AB ile_Avrupa Kafkasya Asya Uhıştorna_KQrJdoju (TRACECA) projesiyle ilgili ilk adımlar atılmıştır. TRACECA, Avrupa'dan batı-doğu ekseninden, Karadeniz boyunca, Kafkaslar ve Hazar Denizi üzerinden Orta Asya'ya açılan bir taşımacılık koridorunun geliştirilmesine yöneliktir. Böylece, AB ile Orta Asya ve Kafkasya arasındaki uluslararası transit ticaretin en hızlı, kolay, çağdaş ve güvenli bir şekilde yapılması sağlanacaktır. Yapılan bu çalışmada, Türkiye için de büyük önem taşıyan bu projenin analizi yapılmıştır. Birinci bölümde Türkiye'de ulaştırma ve dış ticaret, ikinci bölümde TRACECA Bölgesi' ndeki ülkelerin ticari ve ekonomik analizi, Bölge ülkelerinin AB ve Türkiye ile ilişkileri, üçüncü bölümde TRACECA Projesi'nin gelişimi ve bu proje kapsamında gerçekleştirilen yatırımlar ve projenin Türkiye'ye etkisi ortaya konmuştur. TRACECA Ulaştırma Koridoru'nun 2010 yılında tam anlamıyla hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Türkiye, bu önemli projeden maksimum faydayı sağlamaya yönelik tüm girişimleri yapmak durumundadır. Bunun için bölge ile Türkiye arasındaki ilişkiler güçlendirilmeli ve gerekli destek sağlanmalıdır. X
Özet (Çeviri)
03. Summary After breaking-down of the USSR, Commonwealth of Independent States (CIS) drew attention to European Union and other leading countries due to their rich natural resources, energy and agricultural products. These countries including EU have been developing strategic plans about the Region to carry out their goals. The economic structure of the CIS is to take close interest to EU and other developed countries. This region for EU means not only cheap raw materials and energy but also new markets to deliver its goods. Being a main part of international trade, investments of transportation constitute principal strategy of EU on the Region. In accordance with these strategies, the first steps for Transport Corridor Europe-Caucasus-Asia (TRACECA) have been put in to practise. TRACECA connects EU across the Black Sea, through the Caucasus and the Caspian Sea to Central Asia. In this way, international trade between EU and Central Asia-Caucasus would be performed fastly, easly, and safetly. In this study, being a very important project for Turkey, TRACECA is analyzed. International trade and transportation of Turkey is taken place in the first chapter. Commercial and economic analyses of TRACECA region and its relationship with EU and Turkey in the second chapter. Historical background, project investment, and the effect of TRACECA on Turkey are given in the chapter three. It is considered that TRACECA Project will have been put into practice completely by 2010. Turkey has to take all the necessary steps to get maximum benefits from TRACECA. For this reason; the relationships between Turkey and Region must be strenghened and for such relationships all the necessary support must be given. XI