Birlik gazetesinde yayımlanan edebiyat ile ilgili eserlerin ve makalelerin bibliyografyası (3 cilt)
Bibliography of articles and essays about literature published in Birlik newspaper
- Tez No: 137664
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1669
Özet
“Birlik Gazetesinde Yayımlanan Edebiyat île İlgili Eserlerin Ve Makalelerin Bibliyografyası”adlı çalışmanın gayesi, konuyla ilgili yapılan incelemenin neticelerini bilime sunmaktır. Bu çalışmada 1944 - 2000 yıllan arasında 5576 sayı olarak yayımlanan, Birlik gazetesi incelenmiştir. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Makedonya Bölgesinin Fiziki Coğrafyası hakkında bilgiler, İkinci Dünya Savaşından günümüze kadar Makedonya'da dergi ve gazeteler, Birlik gazetesinin tarihçesi, Birlik gazetesinin özellikleri ve yazar kadrosu ele alınmıştır. İkinci bölümü, Konu ve Türlere Göre Bibliyografya oluşturmaktdır. Üçüncü Bölümde, gazetede yer alan yazılardan seçmeler yapıp verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis, that is ( about ) Bibliography of articles and essays about Literature published in“ Birlik ”newpaper, is to haue a contribution in science by ofering the resoults. During the study, the papers of“ Birlik ”that wese published between 1944- 2000 are investigadet. The total study is writen in 3 sections. tn the introduktion part ( ist section), folowing ponts ase stated, General information about physical geography of Macedonia. Published journals and papers in Macedonia, from second World War up to now. A brief history of“ Birlik ”newspaper. Special features of“ Birlik ”newspaper and writer stuff. în the second section tabak of contents is given in the from bibliography. İn the thrid section, somme of chosen articles and essays are given.