İlköğretim 5. sınıf Türkçe ders kitaplarında kültür ögeleri
Cultural elements in the Turkish cuursebook of grade 5 elemantary school
- Tez No: 137665
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
VIII ÖZET Bu çalışmamızda, ilköğretim 5. Sınıf Türkçe ders kitaplarının kültür öğelerimizi ne oranda örneklediği, nasıl temsil ettiği ve bunları çocuklara nasıl aktardığı açıklanmış; bundan hareketle kültür öğelerimizin nasıl aktarılması gerektiği üzerinde durularak buna yönelik öneriler sunulmuştur. Araştırmanın evrenini, 2002-2003 eğitim öğretim yılında Kilis il merkezi sınırlan içindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilköğretim okullarının 5. Sınıflarında okutulan Türkçe ders kitapları oluşturmaktadır. Ü Milli Eğitim Müdürlüğünce 5. Sınıf Türkçe Ders kitabı olarak belirlenen;“Milli Eğitim Yayınlan, Koza Yayınları ve Özgün Yayınları”na ait üç kitap baz alınmıştır. Araştırmanın örneklemini bu üç kitap oluşturmaktadır. Örneklemin evreni temsil etme oram yüzde yüzdür. Araştırmada betimleme yöntemi kullanılmış, araştırmanın konusunu oluşturan kültür öğeleri tez danışmanı ile belirlenip araştırmanın sınırlan buna göre çizilmiştir. Bundan sonra konu ile ilgili literatür taramasına gidilmiş, bu alanda yapılmış çalışmalar araştırılmış ve literatürde böyle bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu amaçla araştırma alanına yapılmış ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca araştırmada kuramsal bilgilere ulaşmak için çeşitli kaynaklardan taramalar yapılmış, araştırma örneklemini oluşturan kitaplardaki kültür öğeleri araştırmacı tarafından fişleme yöntemiyle tespit edilmiştir. Sonuç olarak ilköğretim okullarının 5. Sınıflar için hazırlanmış bu Türkçe ders kitapları ile Türk çocuklarına Türk Icültürünü aktarmanın mümkün olmadığı veadı geçen eserlerin kültürümüzü yeterince örnekleyemediği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
X ABSTRACT Cultural Elements İn the Turkish Cuursebook Of Grade 5 f Elemantary School This study is an analysis of the cultural elements in Turkish courbook of primary school grade 5 and the way these elements are presented. It facuses on the way these elements shoult be presented and this inelementes some suggestions. Turkish coursbooks of grade 5 of state primary schools in downtown Kilis in 2002-2003 from the subject of the study. There books that are published by publishing companies such as Milli Eğitim, Koza and Özgün and that are nominated as coursbook for grade 5 by local branch of the Ministry of National Education were taken as someples of the study. A desciriptive research method was adopted end the analyses were restricted to the cultural elements identifiet with the supervisor. Then a litareture survay was conducted and it was found out that there were no studies on this topic. There for this study is the first in this field of study. On the other hand a litareture survay was conducted to search for the theoreical backgorund of the study and the cultural elements in the sample coursbooks were identified and noted down on cards. Analyses of data show that Turkish culture cannot be taught through the coursbooks analyzed because they do not contain a sufficient number of culturel elements.