Mothballing in the army
Türk Silahlı Kuvvetlerinde uzun süreli depolama
- Tez No: 137693
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET TURK SİLAHLI KUVVETLERİNDE UZUN SÜRELİ DEPOLAMA Bayram BOZKURT M.B.A TEZİ Tez Yöneticisi: Yrd. Doc. Dr. Selçuk CANER Modern ordular tank, gemi, uçak, top gibi çeşitli silah ve teçhizatı uzun süreli olarak depolamaktadırlar. Şimdiye kadar Türk Silahlı Kuvvetleri uzun süreli depolama yapmamıştır. İhtiyaç fazlası silahlar depolara konulmakta ve sadece bakım yaparak faal halde tutulmaya çalışılmaktadır. Fakat bu yapılan bakım silahın kullanım ömrünün azalmasını engellememektedir. Uzun süreli depolama projesi sayesinde kullanım ömrü azalmadan silahlar depolanabilmekte ve ihtiyaç durumunda derhal kullanıma alınabilmektedir. Genel Kurmay Başkanlığı uzun süreli depolama projesini kullanarak kullanılmayan silahlardan en üst düzeyde verim almayı hedeflemektedir. Bu tez kullanım fazlası silahların uzun süreli depolanmaları için bir model sunmaktadır. Ayrıca bu tezde silahların ne zaman depolanacağı, yeniden faaliyete geçirileceği, ve elden çıkarılacağına dair kıstaslarda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MOTHBALLING IN THE ARMY BAYRAM BOZKURT Master Of Business Administration in Management Supervisor: Assistant Professor Selçuk CANER Modern armies mothball tanks, ships, planes, and vehicles. Up until now Turkish Army has not used mothballing. The surplus weapons are stored in arsenals. We just leave them idle vulnerable to rusting and try to keep them alive by maintenance; in fact we just let them die. The General Staff of the Turkish Army is planning to use mothballing, and giving an end to the wasting of unused weapons. This thesis proposes the use of real option modelling to be used in the mothballing decisions of military equipment for surplus in military hardware. Also, model can determine conditions for when to mothball, to switch back to full deployment status as well as abandonment of hardware.