Türkiye muhasebe standartlarının ülkemiz muhasebe uygulamaları ile karşılaştırılması ve Antalya yöresindeki konaklama işletmelerinde bir araştırma
The Comparison of accounting standards of Turkey with the accounting applications of our country and a research in the lodging establishments in Antalya region
- Tez No: 137711
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER TETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Xll ÖZET Hızla küreselleşen dünya ekonomisinde, muhasebe verileri yalnızca işletme sahiplerine veya sermayedarlara bilgi vermek üzere hazırlanmamakta, bu verilerin üçüncü kişilere de, işletme hakkında gerekli bilgileri açık ve net bir şekilde verebilmesi sağlanmaktadır. Muhasebe alanında yaşanan küreselleşme ve uluslararası standardizasyon, firmalar için uygulama kolaylığı sağlaması açısından önem taşımaktadır. Küresel standardizasyonun var olduğu bir sistemde, kayıt ve sınıflama gibi çeşitli muhasebe işlemlerinin anlaşılması ve yorumlanması kolaylaşmaktadır. Uluslararası düzeyde, tekdüzen bir muhasebe sisteminin uygulanması, hesap ve terim birliği sağlanmasını, uluslararası faaliyetlerde bulunan işletmelerin finansal tablolarının anlaşılır ve güvenilir olmasını sağlamaktadır. Ülkemizin uluslararası uyumu ise, yasal düzenlemelerin uluslararası uygulamalarla 1 olan uyumu ile yalandan ilişkilidir. Bu balamdan yasal düzenlemeler ile uluslararası uygulamalar arasındaki bağ, uyum konusunda en önemli faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Bugün ülkemizde, muhasebe uygulamaları önemli ölçüde vergi mevzuatına dayandınlmaktadır. Belirli ölçüde de SPK etkisi, özellikle de finansal tabloların sunumu ile ilgili olarak sürmektedir. Bu iki mevzuat arasında da bazı tekrarlar ve çelişkiler mevcuttur Ülkemizde muhasebenin bilgi üretme fonksiyonunu etkin olarak gerçekleştirebileceği bir yapıya kavuşturulması öncelikle muhasebe standartlarmm oluşturulması ve bir örnek olarak uygulanması sürecinin kurumsal bir yapıya kavuşturulması ile mümkün olacaktır Bu ihtiyaca cevap vermek için 1994 yılında TÜRMOB tarafından oluşturulan TMUDESK'in amacı; tüm ülkede faaliyette bulunan işletmelerin ve diğer kuruluşlarm mali tabloların düzenlemesini esas almak, muhasebe ilkelerinde tek düzeni gerçeMeştirmektir. Bu amaçla TMS (Türkiye Muhasebe Standartları), TMUDESK (Türkiye Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu) tarafından yayımlanmaktadır. Çalışma kapsamında, ülkemizde henüz uygulama zorunluluğu bulunmayan Türkiye Muhasebe Standartlan'nın, ülkemiz muhasebe uygulamalarına yön veren düzenlemelerle (MSUGT ve SPK) karşılaştırılması ve bu karşılaştırmanın bir uygulaması olarak konaklama işletmelerinde yapılan bir anket çalışması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Xlll SUMMARY THE COMPARISON OF ACCOUNTING STANDARDS OF TURKEY WITH THE ACCOUNTING APPLICATIONS OF OUR COUNTRY AND A RESEARCH IN THE LODGING ESTABLISHMENTS IN ANTALYA REGION In rapidly globalizing world economy accounting data is prepared not only for informing the shareholders, but also providing the necessary information to the third parties in a clear and understandable form. International standardization and globalization in the world of accounting are important for the firms in the simplification of implementation. In a system, where standardization exists, it gets easier to understand and interpret the accounting procedures such as registration and classification. In the international level, the implementation of a monotone accounting system provides the accord of account and term, the understandability and reliability of financial statements of the international organizations. The international harmony of our country is closely related with the relevancy between legal arrangements and international implementations. For this reason, this relationship is the most considerable factor in the concern of harmony. Today, in our country, accounting implementations are considerably based on the tax laws. SPK effect, in a certain extent, continues especially related with the presentation of financial statements. Between these two laws there exists some repetitions and contradictions. In our country, the achievement of realization of accounting information production function would be applicable primarily to form the accounting standards and their monotonous implementation. In order to respond this need, TMUDESK is founded by TURMOB in 1994 with the aim of taking the businesses and the other establishments in action in the whole country and of installing oneness in the accounting principles. For this purpose, TMS (Accounting Standards of Turkey) is published by TMUDESK (The Council of Accounting and Supervision Standards of Turkey). In the scope of the study, are presented the comparison of TMS, which do not have the obligation of implementation in our country, with the arrangements directing the accounting implementations (MSUGT and SPK); moreover, as an application of this comparison a survey realized in the lodging establishments in Antalya.