Üniversite sanayi işbirliği ile sanayici algıları (Gaziantep ili organize sanayi örneği)
The Industrialists' perception about the university-industry cooperation (Gaziantep in organized industrial a case study area, Gaziantep Turkey)
- Tez No: 137712
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET YILDIRIM CELKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
oz ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ İLE İLGİLİ SANAYİCİ ALGILARININ ! BELİRLENMESİ (Gaziantep İli Organize Sanayi Örneği) AKÇİ Yavuz Yüksek Lisans Tezi, Eğitim Bilimleri Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Hikmet Y. CELKAN Haziran 2004, 129 sayfa. Bu araştırmada, sanayi kuruluşlarının içinde bulunduğu şartlar göz önünde bulundurularak, sanayi kuruluşlarının yükseköğretim.sistemiyle olan ilişkilerinin sıklık düzeyi ile ilişki kurulurken ya da kurulmak istenirken yaşanan sorunlar betimsel yöntem kullanılarak ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini Gaziantep organize sanayisinde faaliyet gösteren ve Gaziantep Sanayi Odasına kayıtlı olan sanayi işletmeleri oluşturmaktadır. Evrenden çekilecek örneklem belirlenirken Gaziantep Sanayi Odası üye kayıtları kontrol edilmiş ve sektörlere göre üye sayıları belirlenmiştir. Daha sonra her sektörün toplam içindeki payları oran / orantı yöntemi ile bulunmuştur. Gaziantep Sanayi Odasından 900 üyeye araştırma soruları faksla gönderilmiş, 81 üye anket sorularını cevaplayıp göndermiş, örneğin evreni temsil edebilmesi açısından 79 anketII daha uygulanmış ve anketlerin uygulanacağı işletmelerin bağlı oldukları sektörler dışındaki diğer değişkenler tesadüfi olarak (random - şans yoluyla ) belirlenmiştir. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“Üniversite sanayi işbirliği ile ilgili sanayici algılarının belirlenmesi ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Değerler ile betimsel değişkenlerin, üniversite sanayi işbirliği yaklaşımlarının uygulanma düzeyine ilişkin görüşleri algılamada anlamlı fark yaratan etken olup olmadığım çözümlemek için ANOVA çözümlemesi yapılmıştır. i Araştırmanın bulgularına dayalı olarak, ankete katılan sanayi kuruluşlarının sahip ya da yöneticilerinin (sanayicilerin), yeni gelişmelerin takibi konusunda üniversiteden çok az faydalandıkları, yenilik yapmak istediklerinde üniversiteye hiç başvurmadıkları, üniversiteden test-ölçüm ve uzman-bilirkişi temininde faydalandıkları, bunun dışında pek faydalanmadıkları, üniversiteyle ilişki kurmada zorluk çektikleri fakat ileride üniversiteyle daha çok ilişki kurmak istedikleri sonuçları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE DETERMINATION OF THE INDUSTRIALISTS' s PERCEPTION ABOUT THE UNIVERSTY - INDUSTRY COOPERATION (Gaziantep İn Organized Industrial A Case Study Area, Gaziantep TURKEY) By AKÇİ Yavuz M.S. in Educational Sciences Supervisor: Prof. Dr. Hikmet Y. CELKAN June 2004, 129 pages. İn this research, taking into account of the situation of the industrial institutions; the relationship, the frequency of the relationship of the industrial institutions are being studied on. The descriptive method is used during the processes of the research. The universe of the research consists of the industrial institutions activate (take place) in Gaziantep and those registered to Gaziantep industry room. While deciding on the sample that would be taken from the universe of the research, the membership of the institutions are controlled and the number of members are taken regarding to the sectors. Then the shares of each sector in the total are found using the rate / proportion method. The research questions are sent by faxing to 900 members of Gaziantep industry room; 81 of these members replied the questions andIV sent the answers to us. 79 public surveys have also been applied to make the example represent the universe of the research and the other change able except the sectors these institutions are chosen randomly. The data were supplied by using the measurement of“The Determination of the industrialist's Perception about the University - industry Cooperation”which is improved by the researcher. ANOVA analization has been done to analyse if the values and descriptive changeables are meaningful differentiative fators in the perception of the opininos related to the application level of universty - industy cooperation apporoach. i :, The results of the research can be listed as the ones below regarding to the public surveys. The owners or the directors of the industries are found: not to get benefit from the university in the pursuit of the new developments; not to apply to the help of university when they wont to make reforms; not to get benefit from universities except the assurance of profession expert and testing / measurement. They are also found to have difficulties in having relations with the universty and wont to have more close relationships.