Russian policy towards the Caspian Region under Putin
Putin Dönemi Rusya'nın Hazar bölgesine olan politikası
- Tez No: 137733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezin amacı Putin yönetimindeki merkezileştirilmiş Rusya'nın Hazar Bölgesi'ne karşı olan yeni politikasının, önemli global değişimler ışığında, uzun vadede bölgedeki etkinliğinin ne derece olacağını incelemektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Rus dış politikasına genel bir çerçeve çizmektedir. İkinci bölüm Rusya'nın bölge ülkelerle olan ikili ilişkilerini petrol ve gaz politikası bağlanımda incelemektedir. Üçüncü ve son bölümde ise, Rusya ve Amerika'nın Hazar Bölgesi'ndeki geleceği hakkında bazı değerlendirmeler ve bununla ilgili bazı öneriler yer almaktadır. Tez sonuç olarak son dönem Rusyası'nın Hazar Bölgesi'ne olan politikasının, Putin'in 'Yalan Çevre' politikası çerçevesinde, uzun vadede ekonomik gücünü elde etmesiyle Rusya'nın vazgeçilmez politik ve ekonomik bir aktör olarak varlığım sürdüreceği iddiasında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate centralized Russia's new policy towards the Caspian region under the Putin administration in the last three years in the light of the significant global changes and the future prospects of Russia's effectiveness in the region. The study is composed of three chapters, the first of which examines the background of Russian foreign policy in the Putin era, while the second chapter studies the relations of Russia with the littoral states-Kazakhstan, Turkmenistan, Azerbaijan and Iran- within the context of its oil and gas policy. In the third and the last chapter of this thesis, the future prospects of the relations between Russia and the United States in the Caspian Region are analyzed, finalizing with certain concluding remarks. This thesis concludes that, as far as the recent Russian policy towards the Caspian region in the context of Putin's 'near abroad' policy is concerned, once Russia acquires its economic power, its presence in the region will continue to prevail further as the domineering political and economical actor in line with the above policy.