Kazak coğrafyasında insan-doğa ilişkisi
Human-nature relation in Kazakh geography
  1. Tez No: 160389
  2. Yazar: ONAL ABİŞEVA
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Avrasya ve Orta Asya arasında olan Kazakistan; kuzeyde Rusya Federasyonu, Ural Dağlan ve Güney Sibirya, doğuda Moğolistan ve Doğu Türkistan, güneyde Kırgızistan, Özbekistan Aladağ, Tanrı Dağları ve Aral Gölü, batıda Hazar Denizi ile çevrili. 1997'ye kadar Alma-Ata olan başkenti bu tarihte Astana'ya taşıyan Kazakistan, Orta Asya'da en geniş topraklara sahip bir devlettir. Araştırmalarda, Kazak resminde doğa ve insan ilişkisi konusunda ilk çağlardan günümüze örnekler ve daha önce bu konuyu ele alan sanatçılar incelenmiştir. Geçmiş dönemlerde neler yapıldığını ve bugün değişen Kazakistan'daki resim sanatının özelliklerini de görebiliyoruz. Kazakistan'ı yakından tanımak, araştırma ve uygulamalı çalışmaların sonunda Kazak sanatını keşfetmek ve tanıtmak amacıyla çalışmıştır. İnsan ve doğa ilişkisi konusunda yeni bilgilerle aşama aşama gelişen çalışmalar, farklı boyutlarda tuval çalışmalarına dönüşerek devam etmiş, böylece Kazakistan sanatında insan ve doğa ilişkisinde kendine özgü ortamını yaşatarak, ortaya çıkabilecek yeni kompozisyonlar sergilemektedir. Kazakistan eski Hım, Sak ve Türk boylarının yaşadığı topraktır ve mirasçısıdır. Günümüzde söz konusu eski dönemlere ait 25 binden fazla tarihi-kültürel öneme sahip yapıtlar vardır, bunların 8 bini devlet himayesindedir, lobisi ise UNESCO koruma listesine alınmıştır. Maalesef son yıllarda ülkede bulunan ve benzeri olmayan kültürel ve tarihi heykellerimizi korumaya yönelik çalışmalarda eksikliklerin olduğunu itiraf etmeliyiz. Kazakistan Cumhuriyeti'nin bir özelliği de geniş topraklarında 130'a yakın farklı uyruk ve etnik grubu barındırmasıdır. Demografi, etnik ve kültürel mozaik ülkenin benzeri olmayan zenginliğinin ve Kazak halkının gönül cömertliğinin simgesidir.Ülkenin Anayasası'na göre Kazakistan'ın her vatandaşı uyruk, din ve sosyal farklılıklar gözetmeksizin aynı haklara sahiptir. Her uyruk mensubuna kendi kültür ve dilini geliştirmesine yönelik haklar tanınmıştır. Ülkedeki farklı uyruklar ve etnik grupların sorunlarının çözümü ve isteklerinin incelenmesi sadece devlet düzeyinde himaye altında değil, bununla birlikte bu maksatla kurulmuş olan Kazakistan Halkları Asamblesi tarafından da himaye altına alınmıştır. Böylece farklı uyrukların karşılıklı etkileşimi Kazakistan kültürünün gelişmesine ve zenginleşmesine yönelik katkıda bulunmaktadır. Ülkede Kazak ve Rus dilleri dışında Alman, Kore ve Uygur dillerinde pek çok gazete ve dergiler yayınlanmaktadır. Bununla birlikte radyo ve televizyonlarda da bu dillerde yayın yapılmaktadır. Bu Kazakistan'ın iç politikası ve uyruklar arası politikasındaki demokratik ilkelerin üstünlüğünün göstergesidir. Günümüzde çok uluslu Kazakistan Cumhuriyeti dönemin koşullarına göre toplumsal demokratikleşme yolunda önemli adımlar atmaya başlamıştır. Bunun açık örneklerinden biri geçen yıl yapılan ve alternatif ilkeleri benimseyen Cumhurbaşkanı ve Parlamento seçimleridir. Kazakistan coğrafya, insan ve doğa ilişkisi konusunda sadece bilimsel ve tarihi yönden değil, zamanın koşullarına uygun siyasi ve felsefi yönden de zengin bir yapıt özelliği taşımaktadır. Eser, dikkatle inceleyenlere eski Sovyetler Birliği, Kazaklar ve onların gelenekleri ile özellikleri ve mentalitesi hakkında bilgi sahibi olmalarına ışık tutacaktır. Bu çalışmanın başlıca amaçlarından biri kazakların geçmişi, bugünü ve geleceğini dikkate alarak sanat görüşüyle ifade etmektir. Kazak halkının tarihte bıraktığı izler ve dünya kültürüne katkısı gibi konular ise ele alınmamıştır. İnsan ve doğa ilişkisi konusunda yerli ve yabancı kaynak araştırmaları ile yurt içi ve yurt dışı müzeler, sergiler, bienallerde incelemelerde bulunularak günümüzdeki eğilim ve tavırlar saptanmış, bunların dışında bir plastik dil geliştirmek amaçlanmış, zaman zaman bunlara göndermelerde bulunulmuştur.Kazakistan coğrafyasının biçimsel çözümünü oluşturacak uygulamalı çalışmaların bu doğa içinde sunulması, Kazakistan'ın kendine özgü gizemli duygu ortamını yaşatacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Kazakhstan lying between Eurasia and Middle Asia is surrounded by Russia Federation, the Urai Mountains and South Siberia in the North, Mongolia and East Türkistan in the east, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Aladağ, the Tanrı Mountains and Aral Lake in the south, the Caspian Sea in the west. Alma-Ata was the capital city of Kazakhstan until 1997, but since then Astana has been the capital city. Kazakhstan is the largest country in Middle Asia. In reearch, the examples of Kazakh painting about nature and human relationship, from the ancient times to present, the artists interested in this subject before were studied. We can also see what was done in the past and the features of art of painting in today's Kazakhstan. The work gradually developing with new information about human and nature relationship continued with canvas work in different dimensions and thus it shows new composition with its own athmosphere in human and nature relationship in Kazakhstan art. Kazakhstan is the region where Hun, Sak and Turkish clans lived and they are the heir to this region. At present, there are over 25.000 work of art which have cultural and historical importance belonging to the ancient times. 800 of them are under the protection of the State and the lobby was put on the protection list by UNESCO. Unfortunately we should confess that we have some lack of work towards the protection of unquue cultural recent years. Another feature of Republic of Kazakhstan is to have abuot 130 people from different nationalities and etnic groups. Demography is the symbol of mixture of etnic and culture in the country and the Kazakhs sincedity. According to the Constitution all the citizens have the same rights no matter what their nationalities, religions and social statues are. Each person has rights to improve hisculture and language. The solution of the problems and their requests are not only protected by the State but also by the Public Asembly. Thus, the interaction of different nationalities makes the culture improve Besides Russian and Kazakh languages, a lot of newspaper and magazines are publistcd in German, Korean and Uighur. In addition, the broadcasting on TV and radio is in these languages. It shows that Kazakhstan's policy and the policy between citizens are veri democratic. At present, Kazakhstan has started to make progress in becoming democratic. One of the best examples of this is the elections of the Prime Minister and Parliament held last year. The geography of Kazakhstan, by means of human and nature relationship, not only has scientific and historical features but also has rich political and fhlosophicai features which are appropriate in today's conditions. The work gives information about the former USSR, Kazakhstan, their customs and traditions to the people one of the main aims of this work is to paint out the Kazakh's past, present and future with an artistic paint of view. Kazakh's importance in history and their contribution to the world culture have not been mentioned.