Kortikosteroidlerle baskılanmış yara iyileşmesi üzerine dietilaminoetil - sefadeksin etkisi
The effect of diethylaminoethyl - sefadex on the wound heading impaired corticosteroids
  1. Tez No: 137811
  2. Yazar: DEMET KESİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHİDE BAYSAL AKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
35 ÖZET Kortikosteroidlerle Baskılanmış Yara iyileşmesi Üzerine Dietilaminoetil- Sefadeks'in Etkisi Kronik yaralar hekimlerin sık karşılaştığı problemlerden biridir. Yara iyileşmesini etkileyen birçok faktör belirlenmiş olmasına karşın iyileşmeyi hızlandıran yaygın klinik uygulamaya girmiş bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bizim çalışmamızda, pozitif elektrik yüklü tanecik yapısında bir madde olan dietilaminoetil-sefadeks'in (DEAE-S) topikal olarak uygulanmasının, yara iyileşmesi ve kortikosteroidlerle bozulan iyileşme süreci üzerine etkileri araştırılmıştır. Her birinde 8'er hayvan bulunan 5 gruba ayrılan toplam 40 sıçanın sırtının orta hat bölgesine birer tane sirküler, tam kat yara oluşturuldu. Birinci grup kontrol grubu olarak alındı ve sıçanlar yara oluşturulmasını takiben ek bir işlem yapılmadan izlendi, ikinci gruba taşıyıcı madde olan metil selüloz jel, üçüncü gruba kortikosteroid, dördüncü gruba DEAE-S içeren jel ve beşinci gruba ise kortikosteroid+DEAE-S jel uygulandı. Yara oluşturulmasından 7 gün sonra hayvanlar sakrifiye edildi ve“yara bölgesinde doku hidroksiprolin konsantrasyonu”ölçülerek karşılaştırıldı. DEAE-S uygulanan gruptaki ortalama hidroksiprolin düzeyinin, kontrol ve plasebo grubundan istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu bulundu (p=0.025, p=0.013). Kortikosteroid verilen gruptaki ortalama hidroksiprolin düzeyinin, kontrol ve plasebo grubundan istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük olduğu bulundu (her ikisinde de p=0.00). Kontrol grubu ve kortikosteroid ile beraber DEAE-S uygulanan grubun ortalama hidroksiprolin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Kortikosteroid ile beraber DEAE-S uygulanan gruptaki ortalama hidroksiprolin düzeyinin sadece kortikosteroid verilen gruptan istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu saptandı (p=0.00). Sonuç olarak, DEAE-S yara iyileşmesinin hızlandırılması açısından umut verici bir seçenek olarak görülmektedir. DEAE-S'in ucuz, kolay uygulanabilir ve dokuya uyumlu bir biyomateryal olarak üzerinde çalışılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY The Effect of Diethylaminoethyl-Sefadex on the Wound Healing Impaired by Corticosteroids Chronic wounds are among the common problems of medical practice. Although many factors affecting the wound healing have been identified there is no treatment method accelerating wound healing with widespread clinical acceptance. In the current study, the effects of topical treatment with diethylaminoethyl-sefadex (DEAE-S), a beady material with positive charge, on wound healing and on the healing process disturbed by corticosteroids has been investigated. A circular full-thickness wound was created on the midline of the back of forty rats. They were divided into 5 equal groups. First group was as control group and followed without treatment. The wound was treated with methyl cellulose gel (carrier), corticosteroid, gel containing DEAE-S, and corticosteroid plus gel containing DEAE-S in the 2nd, 3rd, 4 and 5th group respectively. The rats were sacrified 7 days after the injury and the groups were compared in terms of the tissue concentration of hydroxyproline. Mean tissue concentration of hydroxyproline was significantly greater in the DEAE- S treated group compared to both control and placebo groups (p=0.025, p=0.013). It was significantly lower in the group treated with corticosteroid compared to control and placebo groups (p=0.00, p=0.00). There was no significant difference between control group and the group treated with corticosteroid plus gel containing DEAE-S (p>0.05). Mean tissue concentration of hydroxyproline in the group treated with corticosteroid plus gel containing DEAE-S was significantly greater than that of the group only treated with corticosteroid (p=0.00). In conclusion, DEAE-S is a hopeful alternative treatment for accelaration of wound healing. We believe that DEAE-S is a low-cost, easily appliable biocompatible material and further researches is necessary to evaluate the clinical results.