Kronik plak tip psoriasisli hastalarda topikal kalsipotriol ve metilprednizolon aseponat tedavilerinin klinik etkinlikleri ve apopitozise etkilerinin değerlendirilmesi
Clinical efficacy of topical calcipotriol and methylprednisolon aseponate in the treatment of chronic plague type psoriasis and effects on apopitosis markers
- Tez No: 137812
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜLEKON
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
90 ÖZET Psoriasis T hücreleri ile keratinositler arasındaki etkileşim bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan, keratinosit hiperproliferasyonu ve apopitozise dirençlilik ile karakterize sık görülen kronik inflamatuar bir dermatolojik hastalıktır. Biz çalışmamızda 30 psoriasisli hastadan insizyonel biyopsiler alarak, apopitotizisi düzenleyici genlerden olan bcl-2 ve p53 ile hücre proliferasyon belirteci olan ki-67 düzeylerini ve altı hafta süreyle uyguladığımız topikal kalsipotriol ve kortikosteroid tedavilerinin bu parametrelere etkilerini 15 sağlıklı olgunun değerleri ile karşılaştırdık. Aynı zamanda psoriasis vulgaris topikal tedavisinde her iki ilacın klinik etkinliklerim PASI skoru ile karşılaştırdık. Kronik plak tip psoriasis vulgarisli olgularda altı hafta süreyle günde iki kez uygulanan kalsipotriol pomad ve MPA pomad tedavileri, PASI skorunu tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı oranda azaltarak, klinik iyileşme sağlamıştır. Çalışmamızda kalsipotriol ve MPA grupları arasında orta şiddetli psoriasis vulgarisi iyileştirme oranlan bakımından, MPA grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark alınmıştır. Her iki tedavi ile de klinik ve histopatolojik olarak tespit edilebilen herhangi bir yan etki izlenmemiştir. Literatür verilerine uygun şekilde, psoriatik bazal tabaka keratinositlerinde kontrol grubuna göre artmış ki-67, p53 ve bcl-2 ekspresyon oranlan saptanmıştır. Tedaviler sonrasında psoriasis hastalarında p53 ve ki-67 ekspresyonu azalmış, bcl-2 ekspresyonu ise artış göstermiştir. Tedavi sonrasında, kalsipotriol pomad ve MPA pomad tedavileri arasında psoriatik keratinositlerin p53 ve bcl-2 ekspresyonu oranına etki bakımından anlamlı fark tespit edilememesi, psoriasisde azaldığı düşünülen keratinosit apopitozisinin, tedavi sonrasında, tedavi şeklinden bağımsız olarak düzenlendiğini düşündürmektedir. Orta şiddetli kronik plak psoriasis tedavisinde 6 hafta süreyle uygulanan kalsipotriol pomad etkili ve güvenli bulunmuştur. MPA pomad da orta şiddetli psoriasis tedavisinde etkili ve güvenli bir tedavi seçeneğidir.
Özet (Çeviri)
91 SUMMARY Psoriasis is a common, chronic inflammatory dermatological disorder that is characterized by hyperproliferation and resistance of keratinocytes to apoptosis, possibly at the level of T cell- keratinocyte interaction. In our study, incisional biopsies were obtained from lesional skin of 30 patients with moderate chronic plaque psoriasis and 15 healthy controls to search the expression rates of apopitosis regulating genes bcl-2 and p53 and the proliferatig cell antigen ki-67. The study also compare the effects of six weeks treatment regimens of calcipotriol and corticosteroid ointments on these parameters. In addition, we compared the clinical efficacy of both regimens in the topical treatment of psoriasis vulgaris with PASI scoring system. Reduction in the PASI score was achieved with calcipotriol and MPA ointments when used twice daily for six weeks for chronic plaque psoriasis and the decrease in PASI score was found to be statisticaly significant. In our study, improvement rates favoured treatment with MPA. Clinical and histopathological assesments did not reveale any adverse events. In psoriasis patients, after six weeks treatment period, we detected a decreased expression of p53 and ki-67 in association with an increase in the bcl-2 expression. At the end of the treatment, no significant difference was found between the two groups with respect to expression rates of proteins p53 and bcl-2 in psoriatic keratinocytes. This finding suggests that the keratinocyte apopitosis, which is thought to be reduced in psoriasis, is rearranged in healing lesions in a way that is not interrelated to the therapeutic regimen. In conclusion, calcipotriol ointment is a safe and efficacious treatment modality for chronic plaque psoriasis when it is used twice daily for six weeks. MPA ointment also is another efficient and safe therapeutic alternative in the treatment of chronic plaque psoriasis.