Psoriasisli hastalarda hastalığın başlangıç yaşı, aile öyküsü ve lezyon yaygınlığı arasındaki ilişki serum prolaktin düzeyleri
  1. Tez No: 137820
  2. Yazar: LALE TAŞKENTLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ MEVLİTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
6. ÖZET Çalışmamıza, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Dermatoloji polikliniğine Kasım 2002 ile Temmuz 2003 tarihleri arasında başvuran 115 hasta kabul edildi. Bu hastaların 75 'i psoriasis tanısı almıştı ve diğer 40 kişi kontrol grubunu oluşturdu. Hasta ve kontrol grubundaki kişilerin yaşlan, cinsiyetleri ve serum prolaktin (PRL) düzeyleri kaydedildi. Hastalar, psoriasis başlangıç yaşı ve aile öyküsünde (AÖ) psoriasis bulunup bulunmadığı yönünden sorgulandı. Psoriasisin formu, yaygınlık derecesi ve artrit bulunup bulunmadığı kaydedildi. Psoriasis başlangıç yaşı, AÖ ve lezyon yaygınlığı arasındaki ilişki ve bununla birlikte serum PRL düzeyleri araştırıldı. 75 psoriasisli hastanın 22'sinde (% 29,3) AÖ'nde psoriasis vardı. Kontrol grubundaki 40 hastadan l'inde (% 2,5) AÖ pozitifliği vardı. Psoriasisli hastaların ailelerinin diğer bireylerinde psoriasis görülme riskinde, psoriasisli olmayan hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı. 30 psoriasisli erkek hastadan 9'unda (% 30) AÖ pozitif iken, 45 kadın hastadan 13'ünde (% 28,9) AÖ pozitifliği saptanmıştır. Psoriasisli hastalarda, AÖ pozitifliği açısından cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. 75 psoriasisli hastadan 49'unda (% 65,3) erken başlangıçlı psoriasis, 26'smda (% 34,7) ise geç başlangıçlı psoriasis mevcut idi. Psoriasis başlangıç yaşı ile cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Erken başlangıçlı psoriasis olgularının 21 'inde (% 42,9), geç başlangıçlı psoriasis olgularının ise l'inde (% 3,8) AÖ pozitifliği mevcut idi. Yine AÖ pozitif olan hastaların % 95,5'i erken başlangıçlı, % 4,5'i ise geç başlangıçlı idi. Erken ve geç başlangıçlı psoriasis hastalan arasında AÖ açısından istatistiksel olarak anlamlı fark vardı. 49 erken başlangıçlı psoriasis olgusunun 2 l'inde (% 42,9) yaygın seyir görülürken, 26 geç başlangıçlı psoriasis olgusunun hiçbirinde yaygın seyir mevcut değildi. Yani, yaygın seyir görülen vakalann tamamı erken başlangıçlı idi. Erken ve geç başlangıçlı psoriasis hastalan arasında lezyon yaygınlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark vardı. Erken başlangıçlı psoriasis ile birlikte AÖ pozitifliği olan 21 hastadan 14'ünde (% 66,7) yaygın seyir görülürken, erken başlangıçlı psoriasisi olan ancak AÖ olmayan 28 54hastadan 7' sinde (% 25) yaygın seyir mevcut idi. Erken başlangıçlı psoriasisli hastalarda AÖ varlığında, erken başlangıçlı ancak sporadik vakalara göre yaygın seyir görülmesi anlamlı şekilde yüksekti. Psoriasisli hasta grubumuzda 3 bayan hastada serum PRL düzeyinde yükseklik tespit edildi. Kontrol grubundaki tüm hastaların serum PRL düzeyleri normal sınırlarda idi. Psoriasisli hasta ve kontrol grubunun serum PRL düzeyleri karşılaştırıldığında, hem erkek hem de bayan hasta gruplarında PRL düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. 55
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY One hundred and fifteen patients who admitted to Dermatology out patient clinics of Selçuk University Meram Faculty of Medicine between November 2002 and July 2003 were enrolled in this study. 75 out of 1 15 patients were diagnosed to have psoriasis and the other 40 patients constituted the control group. The ages, sexes and serum PRL levels of the psoriatic patients and control group were recorded. The patients were questioned for family history and age at onset of psoriasis. The type, extent of psoriasis and whether the patient had artrit or not were recorded. The relationship between age of onset, family history and extent of disease as well as serum PRL levels were investigated. Out of 75 patients with psoriasis, 22 (% 29.3) had positive family histories. In the control group, 1 patient (% 2.5) out of 40 patients had positive family history. When compared with non psoriatic patients, there was a statistically significant difference at the risk of seeing psoriasis in psoriatic patient's other family members. 9 (30 %) out of 30 male psoriatic patients had positive family histories, whereas 13 (% 28.9) out of 45 female psoriatic patients had positive family histories. In psoriatic patients, there was not a statistically significant difference between sexes according to positive family history. Out of 75 psoriatic patients 49 (% 65.3) had early onset psoriasis, 26 (% 34.7) had late onset psoriasis. There was not a statistically significant difference between sex and age of onset for psoriasis. 21 (% 42.5) of the patients with early onset psoriasis and 1 (% 3.8) of the patients with late onset psoriasis had positive family histories. % 95.5 of the patients with positive family histories had early onset psoriasis, % 4.5 of these patients had late onset psoriasis. There was a statistically significant difference in the family history between the early and late onset groups. Out of 49 patients with early onset psoriasis, 21 (% 42.9) had extensive disease. None of the patients with late onset psoriasis had extensive disease. All of the patients with extensive disease had early onset psoriasis. There was a statistically significant difference in the extent of the disease.between the early and late onset groups. Out of 21 patients with early onset familial psoriasis 14 (% 66.7) had extensive disease, whereas 7 (% 25) out of 28 patients with early onset sporadic psoriasis had extensive disease. When compared with patients who had early onset sporadic psoriasis, 56patients with early onset familial psoriasis had a higher risk of having extensive disease. In the psoriatic patient group, 3 female patients were detected to have high PRL levels. All of the patients in the control group had normal serum PRL levels. There was not a statistically significiant difference at serum PRL levels when sex matched pairs of control and psoriasis group were compared. 57