Akne vulgaris tedavisinde topikal eritromisin, tetrosiklin ve klindamisin tedavi etkinliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 137819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS BÜLENT TAŞTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
VI. ÖZET Akne vulgaris, pilosebase ünitin kronik iltihabı bir hastalığıdır. Derinin yüz, sırt, göğüs gibi seboreik bölgelerinde komedon, papül, püstül, nodul, kist ve skatris şeklinde polimorfik deri belirtileri ile seyreder. Primer olarak puberte döneminde görülen bir hastalık olup, bu dönemdeki kızların % 83, erkeklerin % 95 'ini az ya da çok etkilemektedir. Birbirleriyle ilişkili birçok faktörün etkileşimine bağlı multifaktöryel bir hastalık olduğuna inanılmaktadır. Akne vulgaris tedavisinde, patogenezde rolü olduğuna inanılan faktörlere karşı etkili çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Topikal antibiyotikler ise akne tedavisinde yaygın olarak kullanılmakta olup özellikle hafif ve orta derecede enflamatuar aknede etkilidirler. Bu açık, rastgele ve karşılaştırmalı çalışmada hafif ve orta derecede akne vulgarisli 60 olguda 12 haftalık topikal tetrasiklin, eritromisin ve klindamisin tedavilerinin etkinlikleri karşılaştırıldı. Çalışmamızda 20 olguya tetrasiklin, 20 olguya eritromisin ve 20 olguya klindamisin tedavisi verildi. İlaçlar 12 hafta süreyle sabah-akşam olmak üzere günde iki kez tatbik edildi. Gruplar arasında yaş, akne başlama yaşı, akne derecesi, cinsiyet ve meslek yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Vn.SUMMARY Acne vulgaris is a chronic inflammatory disease of the pilosebaceous units. Clinical manifestations are characterized with polymorphous lesions including comedones, papules, pustules, nodules, cysts and scar formation on seborrhoeic regions. Acne vulgaris is primarily seen in puberty. The prevalence is 83 % in females and 95 % in males. Acne vulgaris is believed a multifactorial condition. Therapy includes the drugs against the factors related to the pathogenesis. Topical antibiotics are widely used and they are effective on mild and moderate inflammatory forms of acne. In our study, we compared the effects of topically applicated tetracyclin, erythromycin and clindamycin for 12 weeks in randomized 60 cases of mild and moderate acne vulgaris. Sixty cases were divided into three groups. Each group contained 20 cases who treated with tetracyclin, erytromycin and clindamycin, respectively. Each drug was applied topically two times for 12 weeks. There was no statisticaly difference of age, duration, acne score, gender and occupation between the groups (p>0.05). Results: Clinical improvement was obtained with all drugs (p0.017).