Türkiyenin doğusunda yaşayan doğurganlık çağındaki kadınlarda normal kıl dağılımı
- Tez No: 137821
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
3. ÖZET Kadınlar için hem cinsel kimlik hem de kozmetik bakımından özgüveni zedeleyen, sıkıntı verici bir durum olan hirsutism aynı zamanda da önemli bir hormonal bozukluğun da belirtisi olabilmektedir. Genel kabul gören bir standart değer olmaması nedeniyle kadınlarda normal kıl dağılımı ile normalin üzerindeki dağılım arasındaki sınırı ortaya koyarak araştırma ve tedavisi gerekenleri bu sınıra göre belirleme çabalan da hep süregelmiştir. Biz de bu çalışma ile yöremizde yaşayan doğurganlık çağındaki kadınları inceleyerek normal vücut kıl dağılımım belirleyen standart değerleri ortaya koymayı amaçladık. Bu amaçla 1000 kadın modifiye edilmiş Ferriman-Gallwey skorlama yöntemine göre değerlendirildi. Bu yönteme göre yöremiz için modifiye Ferriman-Gallwey skoru 10'un altında bulunan kadınlar normal kıl dağılımına sahip oldukları; 9 ve üzeri değere sahip 68 (%6.8) kadın ile 10 ve üzerinde değerlere sahip 57 (%5.7) kadımn patolojik kıl dağılımı özellikle de hirsutizm yönünden araştırılması gerekliliği ortaya kondu. Kadınlar normal ve patolojik (hirsut) kıl dağılımına sahip olanlar şekilde iki farklı gruba ayrıldı. Medeni halleri, eğitim durumları, meslekleri, yaşlan, vücut kitle indeksleri bakımından karşılaştırıldığında gruplar arasında farklılık saptanmadı. Gruplar ten rengi bakımından karşılaştırıldığında hirsut olarak değerlendirilen patolojik dağılıma sahip kadın grubunda esmer tenli olanların oranının dafa fazla olduğu bulundu. Hirsutizmde sık rastlanan adet düzensizliği, diğer deri belirtilerinin varlığı ve aile öyküsünde kıllanmadan şikayetçi başka bir kadın varlığı açısından iki grup karşılaştırıldığında, patolojik kıl dağılımına sahip olan grupta istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde yüksek bulundu.Araştırmada ayrıca kadınların %28.6'sında kıllarıma şikayeti olduğu, bunların %27.27'inin modifiye Ferriman-Gallwey skorunun 10 ve üzeri olduğu ve ancak %4.1 'inin tedavi amacıyla hekime başvuruda bulunduğu görüldü. Araştırmada ayrıca modifiye Ferriman-Gallwey skorlama yönteminde kullanılan on iki vücut bölgesinin toplam skoru oluşturmada eşit derecede katkı sağladığı bulundu.
Özet (Çeviri)
4. SUMMARY Hirsuitism is a statement that has a bruiser effect on self-confidence from a cosmetical viewpoint and sexual identification. It could be a symptom of hormonal disorder. There is not a generally acceptable standard value of the distinct border of the normal and excess hair distribution in women thus the research about this border and according to this border, the determination of women who needs medical treatment will continue. In this study we aimed to determine distribution of body hair of reproductive age women of this region in order to determine this border too. With this aim; 1000 woman were evaluated according to modified Ferriman- Gallwey score method. According to this method, if the modified Frriman-Gallwey score is below 10, these women accepted as have normal hair disturbance and 57 (%5.7) of these women who have modified Frriman-Gallwey score above 10, were accepted that should be examined medically about hirsute. Women were divided in to two groups according to their normal and pathologic (hirsute) hair distribution. A meaningful difference could not be established by comparison of two groups according to marital status, educations, jobs, ages and body mass index. When comparing women in groups according to skin color, we recognized that the hirsute group which has a pathologic disturbance has more dark skin women. When two groups are compared according to; the presence of another hair complaint woman in descent, irregular menstruation as dense in hirsuitism and presence of other skin symptoms; the group which has a pathologic hair distribution has a higher value which was statistically meaningful.It was observed that 28.6% percent of the woman who are included in this study had a complaining of body hair and has a Ferriman-Gallwey score over 10 hence only 4.1% of them had applied to a physician for a treatment. It is also shown in this study that the 12 body regions that are used in the modified Ferrimann-Gallwey scoring method have equal contribution to the total score. T.C. TOKSEKOieETIi WSILS