Sporcu ve sporcu olmayan bireylerin vücut kompozisyonu ve beslenme durumları ile serum leptin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of body composition, nutrition status and serum leptin levels of athletes and non-athletes
  1. Tez No: 137837
  2. Yazar: PELİN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bilgiç, P., Sporcu ve sporcu olmayan bireylerin vücut kompozisyonu ve beslenme durumları ile serum leptin düzeylerinin değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Toplu Beslenme Sistemleri Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2003. Bu çalışmada beden kitle indeksleri (BKİ) ve yaşları eşleştirilen üst düzey erkek milli sporcularla (10 güreşçi, 10 halterci) sporcu olmayan 10 yetişkin erkeğin vücut kompozisyonları, beslenme durumları ve serum leptin düzeyleri karşılaştırılarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Serum leptin düzeyleri ELISA - Human Leptin (IBL Lab.) kiti ile ölçülmüştür. Kan alımından 1 gün önceki besin tüketim kaydı ve tüketim sıklığı ile fiziksel aktivite kaydı alınmıştır. Vücut yağ yüzdesi tahmininde, bel çevresi, BKİ, biyoelektrik empedans (BIA) (Tanita-215) ve deri kıvrım kalınlığı (DKK) (Holtain kaliper) ölçümleri kullanılmış, kullanılan yöntemler arasında sporcularda BKİ'ye dayalı formüller ile vücut yağ yüzdesinin hesaplanmasının hatalı sonuçlar verdiği, 7 bölge DKK ölçümleri ile Pollock ve ark.'ın vücut yoğunluğu denklemi ile Siri'nin vücut yağ yüzdesi formüllerinin daha uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Bilgiç, P., Evaluation of body composition, nutrition status and serum leptin levels of athletes and non-athletes, Hacettepe University Health Sciences Institute Thesis in Nutrition and Dietetics, Ankara, 2003. The aim of this study is to find out the effect of anthropometrical measurements and nutritional factors on serum leptin levels among body mass index (BMI) and age - matched voluntary 10 male Olympic wrestlers, 10 male Olympic weight lifters, and non-athletes. Serum leptin levels were measured by ELISA- human leptin, IBL kits. Food consumption is evaluated by food frequency questionnaire and 24 hour food recall record of the day previous to blood sampling. Bioelectrical impedance analysis (by Tanita-215), BMI, waist circumference and skinfold measurements (by Holtain skinfold caliper) were taken as anthropometric measurements. The usage of formulas based on BMI was found to be improper for athletes since the body fat percentage results were different from the real values. Skinfold measurements, used in the equation of Pollock et al. and Siri were used and found proper for estimation of body fat percentages of athletes.