Pastörizasyon ve farklı haşlama sıcaklıklarının Urfa peynirinin kalitesine etkisi
Effects of pasteurization and different scalding temperatures on the quality of Urfa cheese
  1. Tez No: 137836
  2. Yazar: MUSTAFA ARDIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NİZAMLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Urfa peyniri üretiminde süte pastörizasyon ve telemeye farklı haşlama sıcaklıkları uygulamalarının depolama süresince ürünün kalite niteliklerine etkisini tespit etmek amacıyla yapıldı. Bu amaçla çiğ (Ç) ve pastörize (P) inek sütü kullanılarak iki farklı grup teleme üretildi. Elde edilen her gruptaki telemelere; haşlama işlemi uygulamadan (ÇI ve PI), 65 °C'de 5 dakika (Çil ve Pil) ve 75 °C'de 5 dakika (ÇTH ve PIII) haşlama işlemi uygulandı. Böylece araştırmada altı farklı grup peynir üretildi. Numuneler; depolamanın 1., 15., 30., 60. ve 90. günlerinde kimyasal (rutubet, kuru maddede yağ, protein, kuru maddede tuz, kül), fiziksel (pH ve asidite) ve mikrobiyolojik muayenelere (toplam aerobik mezofilik, koliform, maya ve küf, Staphylococcus aureus ve Lactobacillus), 30., 60. ve 90. günlerde ise duyusal analizlere tabi tutuldu. Kimyasal ve fiziksel analizler neticesinde; telemeye haşlama işlemi uygulamasının çiğ sütten üretilen peynirlerin kuru maddede yağ miktarlarını üretimin 1. gününde önemli düzeyde azalttığı tespit edildi (PO.001). Pastörize sütten üretilen telemeye uygulanan her iki sıcaklıktaki haşlama işlemi rutubet miktarlarında 1., 15. 60. ve 90. günlerde azalmaya (PO.01, PO.001), protein miktarlarında 15. ve 90. günlerde artmaya (PO.05) sebep olduğu saptandı. 75 cC'deki haşlama işleminin kuru maddede tuz miktarında 1. günde azalmaya (PO.05) neden olduğu belirlendi. Uygulanan faktörlerden süte ısı işleminin rutubet miktarında 1. günde (PO.01), kuru maddede yağ miktarında 15., 30., 60. ve 90. günlerde (PO.05, PO.001), pH değerinde tüm dönemlerde (PO.001) önemli düzeyde artmalara, protein miktarında 1. günde (PO.05), asidite değerinde ise tüm dönemlerde (PO.05, PO.01, PO.001) önemli seviyede azalmalara sebep olduğu tespit edildi. 65Telemeye haşlama işlemi uygulanarak üretilen grupların (E ve IH) rutubet miktarlarının 1. ve 15.
Özet (Çeviri)
The study was made to determine effects of pasteurization to milk and different scalding temperatures applied to curd on the quality characteristics of Urfa cheese during storage period. For this purpose two different curds were produced using raw and pasteurized cow milk. And then each group was treated with different scalding process; not scalding (ÇI and PI), scalding at 65 °C for 5 minutes and scalding at 75 °C for 5 minutes. Thus six different group cheeses were produced. Samples were analyzed for chemically (moisture, fat in dry matter, protein, salt in dry matter, ash), physically (pH values and acidity) and microbiologically (total aerobic mesophilic, coliform, yeast and mould, Staphylococcus aureus and Lactobacillus) on the 1st, 15th, 30th, 60th and 90th and orgenoleptically on the 30th, 60th and 90th days of storage. In the results of chemical and physical analysis; scalding process applied to curd reduced fat content in dry matter of cheeses considerably on the first day (PO.001). It was determined that every temperatures in scalding process applied to curd which was produced from pasteurized milk caused decreasing moisture content on the 1st, 15th, 60th and 90th days (PO.01, PO.001) and increasing protein ratio on the 15th and 90th days (PO.05). Scalding at 75 °C caused decreasing salt content in dry matter on the first day (PO.05).