İstanbul'da satışa sunulan ruminant karaciğer ve böbreklerinde HPLC yöntemiyle benzimidazol grubu antelmentik kalıntılarının araştırılması
Research of benzimidazoles group anthelmentics residue in kidneys and livers, which are sold in İstanbul, by HPLC method
- Tez No: 137852
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
8. ÖZET Veteriner ilaçları uygulanan hayvanlardan elde edilen besin maddelerinde, insan sağlığını yakından ilgilendiren kalıntı sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada; yurdumuzda hayvan yetiştiriciliğinde iç parazit mücadelesinde sıkça kullanılmakta olan Benzimidazol grubu antelmintik ilaçların (Tiyabendazol, Albendazol, Oksfendazol ve Triklabendazol, Febendazol ve mebendazol) ruminant böbrek ve karaciğerlerindeki kalıntılarının araştırılması amaçlanmıştır. Benzimidazol grubu antihelmentiklerin kalıntılarının analizi konusunda Avrupa Birliği'nin refarans laboratuarı olan BGVV'nin yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) multirezidü metoduyla kullanılmıştır. Toplam 100 adet ruminant böbrek ve karaciğer numunesi bu yöntemle incelenmiştir. Çalışma sonucunda sığır ve koyunların karaciğer ve böbrekleri Türkiye'de kullanılan benzimidazol grubu 6 madde (tiyabendazol, oksfendazol, mebendazol, albendazol, febendazol ve tiriklabendazol) kalıntıları açısından incelenmiş ve 100 numunede kalıntılarına rastlanmamıştır. Antihelmentik kalıntılarına rastlanamaması Halk sağlığının risk altında olmadığı ancak bununla ilgili olarak ülkemizde de daha geniş yasal düzenlemeler (veteriner ilaçlarının üretimi, dağıtımı, tüketimi ve kullanımlarının kontrol edilmesi; ruhsatlandırıldıktan sonra da periyodik kontrol, kullanılan ilaçların kayıt defterlerinin tutulması, büyük kesimhanelerde kalıntı analiz laboratuarlarının kurulması gibi) ve rutin kontroller yapılmalıdır. 46
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY RESEARCH OF BENZIMIDAZOLES GROUP ANTHELMENTİCS REMAÂNDERS IN REMNANT KIDNEYS AND LIVERS.WHICH ARE SOLD IN ISTANBUL, BY HPLC METHOD. In food which are got from animals, which are given veterinary medicine, remainder problems.which effect human health, have occured. In this research, remainders of benzimidazoles group anthelmentics medicine (Tiyabendazole, Albendazole, Oksfendazole, Triklabendazole, Febendazole and Mebendazole) which are frequently used in parasite defeat in animal growth in our country, are aimed to search in remnant livers and kidneys. About the subject of analysis of benzimidazoles group anthelmentics remainders, high performance sv cromatography (HPLC) of BGW which is referance laboratory of EUROPEAN UNÂION by multiresist method. Totally 100 kidney and liver sample are searched by the same method. As a result of taking, livers and kidneys of sheep and buffalos are searched for benzimidazoles group six substances ( Tiyabendazole, Oksfendazole, Mebendazole, Albendazole and Triklabendazole) remainders and no remainders are found in the sample of 100. Non-existence of anthelmentics remainders shows no health risk for human-beings but more broad legal regulation ( control of veterinary medicine production, distribution and consumption; regular control after permission; registration of medicine that had been used; foundation of remainder analysis laboratory in big cutting places ) and common controls must be done. 47