Kolesteatomalı kronik otitis medialı hastalarda kontralateral membrana tympaninin otoskopik değerlendirilmesi
The otoscopic evaluation of contralateral membrana tympanium patients chronic otitis media with cholesteatoma
- Tez No: 137861
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET TEKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı 2001-2003 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalında tanı ve tedavisi yapılan, 124 Kolesteatomalı kronik otitis media hastasının hem kolesteatoma olan kulağım hemde karşı kulağım değerlendirip, Kolesteatomaya sebep olan faktörleri ortaya koymaktır. Yapıtığımız çalışmada; Hastaların %56.45' i erkek' %43.55' inde kadındı. Erkek, Kadın oram 1/3 olarak bulundu. Kolesteatoma hastaların %50' sinde sol kulakta' %32.25' i sağ kulakta ve %17.74' ü bilateral olarak bulundu. En genç hasta 4, en yaşlı hasta 62 yaşındaydı. Ortalama yaş 23.8 di. Hastalarda en fazla rastlanan şikayetler, kulak akıntısı, işitme azlığı ve baş ağrısıydı. Hastalardaki işitme kaybı en fazla %42.74 olarak 51-70 dB arasındaydı. Buda hastaların çoğunda kemikçik zincirin erode olduğunu göstermektedir. En sık görülen komplikasyon %8.06 ile mastoid abse olarak bulundu. Ayrıca hastaların kontralateral kulak zarı değerlendirildiğinde; Normal kulak zarı : 38 (% 30.64) Retraksiyon poşu : 29(%23.38) Kolesteatoma :22(%17.74) Perforasyon : 14 ( %1 1.29 ) Sikatris + Timpanoskleroz : 1 1 ( %8.87 ) SOM :10(%8.06) Bu bulgularla hastaların 86 ( %69.36 )' sında karşı kulak zarında patoloji mevcut olduğu anlaşıldı. Bu patolojik bulgunun temelinde SOM olduğu düşüldü. Eğer SOM tedavi edilmezse veya yetersiz tedavi yapılırsa, bu zeminde zaman içinde Retraksiyon poşu, Adezyon ve nihayetinde Kolesteatomalı Kronik OtHis Media gelişeceği bilinmeli, bu göz önünde bulundurularak gerekü medikal ve cerrahi tedavi yapılmalı. 43Bu bulgular bize hastalık tablosunun uzun süre tedavisiz kalması sonucu, hastada ileri derecede işitme kaybı, kemik destrüksiyonuna bağlı olarak, çeşitli tiplerde komplikasyon gelişmesine sebep olduğunu göstermektedir. Yine zamanında ve yeterli tedavi edilen SOM'un, Kolesteatomalı Kronik Otitis Media gelişmesini önemli oranda azalttığı unutulmamalıdır. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim of this study was to evalute 124 patients of chronic otitis media with cholesteatoma who were diagnosed and treated in the Department of otolaryngology, Medical Faculty of Dicle University between 2001-2003. Patient ear with cholesteatoma and contrary ear were evaluated. The process which leading to chronic otitis media with cholesteatoma and factors in this process were followed up. In conlusion; 56.45 % of patients were male and 43.55 % were female, male female range was 1/3. Mean age was 23.8 and the age range was 4 to 62. Main complaining were found in 50 % of patients left ear and 32.25 % right ear and 17.74 % in bilateral ear flow, loss of hearing and headache. Maximum loss of hearing were found to be 42.74 %, 51-70 dB. This indicate that the ossicular chain have been eroded in these patients. The mastoid abscess was seen with most incidance of 8.06 %. After evaluation of patients contralateral ear membran; Normal Ear Membrane : 38 (30.64%) Retraction Pocket : 29 (23.38%) Cholesteatoma : 22 (17.74%) Perforations : 14 (1 1.29%) Scatrist + Tympanosclerosis: 1 1 (8.87%) SOM : 10 (8.06%) 86 of patients (69.36%) were found to have pathology in the ear membrane. Secretuar otitis media were considered the main cause of this pathologic finding. If the SOM have not been treated, retraction pockets, adhession and finally chronic otitis media with cholesteatom can develop. This point should be kept in mind for giving medical treatment and surgery treatment. 45These findings indicated that; the treatment of disease should be made, otherwise a condition will lead to very poor hearing function and developing different complications due to osteon destruction. The effective and early treadment of SOM reducing the development of chronic otitis media with cholesteatom and this point should be kept in mind. ^ssss» 46