Kronik otitlerin cerrahi tedavisinde obliterasyonun yeri
The Importance of obliteration procedures in surgical treatment of chronic otitis media
- Tez No: 16660
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 1991
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
51 VI I _ ÖZET Kolesteatomlu kronik otitin tedavisinde seçilecek yöntem günümüzde de tartışılmaktadır. Kapalı tekniklerde yüksek oranlarda rezidiv ve nüks kolesteatom ile retraksiyon poşu gelişmesi, açık tekniğin tercih edilmesinin başlıca nedenidir. Açık tekniklerdeki kavite problemlerinden kurtulmak ve fonksiyonel başarı oranlarını arttırmak için obliterasyon yöntemleri son zamanlarda üzerinde çok durulan ve çalışmalar yapılan yöntemlerdir. Bizim çalışmamızda 49 hastaya Palva flebi ile mastoid obliterasyon timpanoplasti tekniği uygulanmış ve bu olguların klinik takiplerinde nüks ve rezidiv kolesteatom ile retraksiyon poşu gelişme yüzdeleri kapalı tekniğe göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Fonksiyonel sonuçlar ise, kemikçik harabiyeti büyük olmasına rağmen oldukça başarılıdır. Biz, kolesteatomlu kronik otitis medianm tedavisinde açık teknik ameliyatlarla beraber obliterasyon tekniklerinin uygulanmasının seçilmesi gereken cerrahi yöntem olduğuna inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
52 VI II _ SOMMLAjRY THE IMPORTANCE OF OBLITERATION PROCEDURES IN SURGICAL TREATMENT OF CHRONIC OTITIS MEDIA Today, the method of choice for treatment of chronic otitis media with cholesteatoma is still a subject of argument. Relatively high rate of residue and recurrent cholesteatoma and development of retraction pockets in intact canal wall technique is the main reason for the preference of canal wall down procedure. For prevention of problems associated with an open cavity and improvement in functional results, obliteration techniques have been recently gaining more importance. In our study, 49 patients have undergone mastoid obliteration with Palva flap and when compared with intact canal wall technique, percentage of occurrence of residue and recurrent cholesteatoma, and retraction pockets were found to be significantly lower. Although there was a high incidence of ossicular destruction pe rope rat ive ly, the functional results were satisfactory. We believe that, the method of choice for treatment of chronic otitis media with cholesteatoma is canal wall down procedure with obliteration techniques.