Aferez yoluyla elde edilmiş trombosit süspansiyonlarının, lökositten arındırılmaları, ışınlanmaları ve saklama sürelerinin serbest radikal oluşumu üzerine etkileri
  1. Tez No: 137907
  2. Yazar: DİLEK ARGON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BAYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
6. ÖZET Trombosit süspansiyonları modern tıp pratiğinin vazgeçilmez unsurları arasına girmiştir. Özellikle de aferez tekniklerinin geliştirilmesi ile tek donörden büyük miktarlarda ve yoğun olarak toplanabilir hale gelen trombosit süspansiyonları aferez işleminin başlangıcından itibaren toplanma, filtrasyon, saklanma ve irradiye edilme işlemlerinin her aşamasında aktivasyon ve aggregasyon riski ile karşı karşıyadır. Bu durum işlemin verimliliğini doğrudan etkilemektedir. Bugüne kadar çeşitli parametreler kullanarak aktivasyon ve aggregasyonun önceden bilinmesini sağlayacak yöntemler geliştirilmiştir. Ancak gerek kullanılan parametreler gerekse de yapılan işlemlerin trombositlerin kalite ve sayılan üzerine olan etkileriyle ilgili literatürde birbiriyle örtüşmeyen birçok değişik sonuç bildirilmiştir. Biz bu çalışmada daha önce hiç çalışılmamış bir parametre olan trombosit serbest radikal oranlarını tayin ederek aktivasyon ve aggregasyonunun önemli bir nedeni kabul edilen serbest radikallerin aferez süspansiyonlarının her aşamadaki rollerini inceledik. Sonuç olarak lökositten arındırılmış trombosit süspansiyonlarında serbest radikal oranlarının lökositten zengin süspansiyonlara nazaran anlamlı olarak daha yüksek olduğunu saptadık. Dolayısıyla çok zorunlu olmadıkça depolanma süresince lökoredüksiyonun yapılmaması kanısına ulaştık. Ayrıca depolanma (saklanma) süresiyle de serbest radikal oluşumunun hem lökositten zengin hem de arındırılmış trombosit süspansiyonlarında anlamlı olarak arttığım gösterdik. Bu konuda da trombositlerin en optimum 0. ila 3. gün arasında verilmesinin uygun olacağı görüşünü benimsedik. Çalışmanın bir diğer amacı ise irradyasyonun gerek lökositen zengin gerekse arındırılmış trombosit süspansiyonlarında olumsuz bir etkisinin olup olmadığının araştırılması idi. Çalışmanın sonucunda irradyasyonun herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığını, böylece transfüzyonla ilişkili GVHD riskini etkin bir şekilde azaltan irradyasyonun çekinmeden yapılabileceğini gösterdik. 38
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY With the advent of sophisticated devices which has led to the collection and transfusion of greater number of donor platepheresis unit, the use of platelet concentrates(PCs) has increased considerably over last few years and become an inevitable therapeutic tools in modern medicine practice. On the other hand, PCs face to a lot of risks influencing their yield at different stages beginning at collection and continuing storage, filtration and gamma irradiation. By now, a number of methods and parameters have used to recognize the activation and aggregation of platelets to predict the transfusion efficacy which is determined from the increment in the platelet count after transfusion and the impact on clinical bleeding. Nevertheless, none of all these parameters are uniformely accepted as a standard diagnostic method reflecting exactly yield of PCs. We aimed to investigate free radicals in PCs which is belived to reflect the activation and aggregation of platelets. In this study free radical levels have determined both in leukodepleted and leukocyte-rich apheresis units with or without irradiated during storage. We found that leukodepleted PCs have a significant increased levels of free radical compared to leukocyte rich PCs during storage. In addition, we determined that free radical levels have been increasing in both leukodepleted and leukocyte- rich PCs by the time elapses. The other finding of this study is that the gamma irradiaton has no hazardous influence on PCs regardless of leukodepleted or leukocyte-rich. In conclusion, we don't recommend leukocyte filtration of PCs during storage unless any obligation exists. We offer to transfuse the PCs at best within three days. Lastly we noted that the gamma irradiaton has no influence on PCs and should not be avoided to use it because irradiation is highly effectice method against acute graft versus host disease. 39