Nedeni tespit edilemeyen demir eksikliği anemisi vakalarında helicobacter pylori eradikasyonunun aneminin seyri ve tedavisi üzerine etkileri
  1. Tez No: 137908
  2. Yazar: RAMAZAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada, idiyopatik DEA olan hastalarda Hp pozitifliği ile, Hp eradikasyonunun anemiyi düzeltip-düzeltemeyeceği ya da anemi tedavisine olumlu bir katkı sağlayıp- sağlayamayacağı araştırıldı. Çalışmaya şubat 2001 ile mart 2002 tarihleri arasında S.Ü.M.T.F. İç Hastalıkları Polikliniğine başvuran, idiyopatik DEA' ya sahip 75 hasta (73'ü kadın, 2'si erkek) dahil edildi. Hastalar 17-70 yaş arasında olup ortalama yaşlan 38.1+1 1.1 idi. Vakaların tamamına üst endoskopi yapılarak, histopatolojik inceleme ve üreaz testi için antrum ve duodenumdan biyopsiler alındı. Hp tanısında seroloji, histoloji ve üreaz testi kullanıldı ve bu üç yöntemden en az ikisinin pozitifliği durumunda Hp pozitif kabul edildi. Hp pozitif gruptaki hastalar tedavi protokolü açısından randomize olarak üç gruba ayrıldı. A grubuna demir + eradikasyon, B grubuna sadece eradikasyon ve C grubuna sadece demir tedavisi verildi. Ayrıca Hp negatif gruba da demir tedavisi uygulandı. Tüm hastalar eradikasyon tedavisinin bitiminden 4 ve 8 hafta sonra olmak üzere toplam iki kez hematolojik parametreler (Hb, Hct ve ferritin) açısından kontrol edildi. Hp tanısında kullanılan seroloji 75 hastanın 71 'inde (%94.6), üreaz testi 42'sinde (%56), histoloji 34'ünde (%45.3) pozitif tesbit edildi. Bu üç yöntemin en az ikisinin pozitif olduğu 44 (%59) hasta Hp pozitif kabul edildi. Hp pozitif ve negatif gruptaki hastaların yaş gruplarına göre dağılım oranlan benzer düzeyde idi. Endoskopik olarak peptik ülser tesbit edilen hastalann %71'inde Hp pozitif bulunurken, bu oran antral gastritli hastalarda %65, hiatal hernili hastalarda %60, atrofik gastritli hastalarda %53, LES gevşekliği olan hastalarda %50, diğerleri adı altmda topladığımız grupta %67 ve endoskopisi normal vakalarda %42 olarak bulundu. Histopatolojik olarak hastalann tamamında kronik nonspesifik gastrit ve kronik nonspesifik duodenit tesbit edildi. Kontrollerde demir tedavisi verilen A grubu, C grubu ve Hp negatif grupta ortalama Hb, Hct ve ferritin değerlerinde bazal seviyelere göre anlamlı artışlar tesbit edildi (p< 0.05). Buna karşılık sadece eradikasyon tedavisi verilen B grubunda ise her üç parametrede de hiç artış sağlanamadığı gibi istatistiksel olarak anlam taşımayan minimal bir azalma dahi oldu (p> 0.05). Bu üç hematolojik parametredeki (Hb, Hct ve ferritin) ortalama artışlar açısından üç grup (A, C ve Hp negatif grup) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tesbit edilemedi (p> 0.05). 70Sonuçlanınız, Hp eradikasyonunun, DEA tedavisi üzerine olumlu bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Ancak biz yine de, çalışmamızdaki bazı olumsuzlukları (DEA'nın demir tedavisine dirençli olup-olmadığma dikkat edilmeden vakaların seçilmiş olması, kontrol süresinin kısa tutulmuş olması, hastalarımızın büyük çoğunluğunun premenopozal dönemdeki bayanlardan oluşmuş olması gibi) ve literatür bilgilerini gözönünde bulundurarak, tedaviye dirençli ve idiyopatik DEA olan vakalarda Hp araştırılmasının, tesbit edildiğinde de demir tedavisi ile birlikte eradikasyon tedavisi yapılmasının yararlı olabileceğine inanıyoruz. 71
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study we investigated the presence of Helicobacter pylori (Hp) in patients with idiopathic iron deficiency anemia (IDA) and whether the Hp eradication resolves the anemia or it has a positive contribution to the treatment of anemia. Seventy-five patients (73 female, 2 male) with idiopathic IDA, who had applicated to the Internal Medicine Clinic of Meram Medicine School of Selçuk University between february 2001 and March 2002, were included to the study. Ages of the patients ranged between 17 and 70 (median age was 38.1+11.1). Upper gastrointestinal system endoscopy was performed for all patients and biopsies from antrum and duodenum were taken histopathologic investigations and urease test. In the diagnosis of Hp presence serology, histology and urease test were used and positiveness of at least two of those were accepted to be Hp positive. The patients in Hp positive group, were randomly divided into three groups according to the treatment procedure. Group A received iron replacement and eradication treatment, group B received only eradication treatment and group C received only iron replacement treatment. Additionally iron replacement treatment was performed in the Hp negative group. All patients were controlled twice for the hematologic parameters (Hb, Hct and ferritin) at 4th and 8th weeks after the end of the eradication treatment. Serology used in the diagnosis of Hp was positive in 71 of 75 patients (94.6 %), urease test was positive in 42 patients (56 %) and histological investigation was positive in 34 patients (45.3 %). Forty-four patients (59 %) who had at least two positive results of those methods were accepted to be Hp positive. The distribution rates of ages of patients in Hp positive and Hp negative groups were similar. Among patients with peptic ulcer diagnosed by endoscopic examination Hp was positive in 71 % of those; this rate was found to be positive in some groups of the patients as follow: in patients with antral gastritis 65 %, in patients with hiatal hernia 60 %, in patients with atrophic gastritis 53 %, in patients with lower esophageal sphincter 50 %, in patients that we called the others 67 % and in patients with normal endoscopical findings 42 %. In all patients chronic nonspecific gastritis and chronic nonspecific duodenitis were detected histopathologically. During the controls significant increases in avarage Hb, Hct and ferritin values were detected in iron replacement receiving group A, group C and Hp negative group (p0.05). No statistically significant differences between the mean increases in the three hematologic parameters of the three groups (A, C and Hp negative group) were detected. Our results revealed that Hp eradication doesn't have a positive effect on the treatment of IDA, but after considering some negativities in our study (e.g. choosing the cases by not caring about being resistant or irresistant to the iron replacement treatment, the short control period, having patients most of whom were in premenopausal period) and the data in literature, we still believe that when intractable and idiopathic IDA is diagnosed in a patient, Hp should be investigated and if detected eradication treatment with iron replacement would be beneficial. 73