Hematopoetik kök hücre naklinde engraftman öncesi dönem enfeksiyonları: bir merkezin 7 yıllık deneyiminin geriye dönük değerlendirilmesi
Infections in the preengraftment period hematopoietic stem cell transplantation: retrospective analysis of 7. year experience of A center
- Tez No: 137910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER BAŞLAR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, iç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji Bilim Dalı, Kemik İliği Nakil Ünitesinde Aralık 1993 - Kasım 2000 tarihleri arasında hematopoetik kök hücre nakli (HKHN) yapılmış olan ardışık 75 hastanın (55 allojeneik HKHN, 20 otolog HKHN) lökosit engraftmanına kadar olan dönemde meydana gelen enfeksiyonlar retrospektif olarak irdelenmiştir. İki hastada ateşin eşlik etmediği enfeksiyonlar gelişmiş, 57 hastada 76 ateş atağı (%76) saptanmış, 16 hastada ise (%21,3) enfeksiyon gözlenmemiştir. Ateş gelişimi ile eritrosit ve trombosit transfüzyonu sayısı arasmda allojeneik HKHN grubunda anlamlı ilişki bulunmuştur. Nedeni bilinmeyen ateş (NBA) %47,4, klinik olarak dökümante enfeksiyon (KDE) %25, mikrobiyolojik olarak dökümante enfeksiyon (MDE) %27,6 oranında görülmüş olup, allojeneik ve otolog nakil gruplarında dağılım birbirine benzerdir. KDE ataklarının %78,9'unda pnömoni, MDE ataklannm %66,6'smda bakteriyemi saptanmıştır. KDE/MDE'larm %14'ünün mantarla ilişkili olduğu düşünülmüştür. En sık izole edilen etken Staphylococcus cinsi bakterilerdir. Sürveyans kültürleri etkeni belirlemeye yönelik olarak fayda sağlamamıştır. Nakil öncesi fungal enfeksiyon ve/veya pnömoni hikayesi olan hastalarda nakil sonrası dönemde nüksler ve sistemik mantar enfeksiyonlarının gözlenmiş olması dikkat çekmiştir. Pnömoni gelişimi ile allojeneik HKHN grubunda tamdan nakle kadar geçen süre ve trombosit transfüzyon sayısı arasmda; bakteriyemi gelişimi ile otolog HKHN grubunda tamdan nakle kadar geçen süre arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmıştır. Profilaktik antibiyotik kullanımı ile ateş gelişimi arasında ilişki saptanmamıştır. Ateşli atakların %43,4'ünde birinci dizi, %53,9'unda modifikasyon ile olmak üzere toplam %97,4'ünde iyileşme sağlanmıştır; glikopeptid %72,3, amfoterisin B %28,9 atakta kullanılmıştır. Allojeneik gruptaki iki hastada tedavi başarısız kalmıştır. Engraftman öncesi dönemde ölen üç hastanın ikisinde ölüm enfeksiyonla ilişkili bulunmuştur (%66,6). 43
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we report on infectious complications in the preengraftment period in 75 consecutive patients (55 allogeneic, 20 autologous) transplanted at the Hematology Division of Department of Internal Medicine of Cerrahpaşa Medical School of Istanbul University between December 1993 until November 2000. In two patients infections without fever were observed, 76 febrile attacks were documented in 57 patients (76%) and no infections developed in 16 (21,3%). The distribution of infectious episodes were fever of unknown origin (FUO) in 47,4%, clinically documented infection (CDI) in 25%, microbiologically documented infection (MDI) in 27,6% and there was no difference within the allogeneic and autologous transplant groups. Pneumoniae were seen in 78,9% of CDIs and bacteremiae were documented 66,6% of MDIs. In 14% of CDI/MDI attacks fungal infections were assumed/documented to be responsible. The most frequent isolates were Staphylococcus species. Surveillance cultures were not useful regarding identification of responsible agents. In those patients who developed fungal infections or pneumonia pretransplant, relapses and/or systemic fungal infections were noted in the study period. No association was found between development of fever and use of prophylactic antibiotics. Febrile attacks were successfully treated with first line drugs in 43,4% and after modification 53,9%; glycopeptides were used in 72,3% and amphotericin B in 28,9% of the attacks. In two patients in the allogeneic group treatment failed. Of the three patients who died in the preengraftment period the cause of death was related to infections in two (66,6%). 44