Multiple myelom tanılı hastalarda otolog kemik iliği nakli öncesi melfalan indüksiyon kemoterapi uygulamasının -1. ve -3. günde yapılmasının nakil sonrası klinik ve laboratuvar karşılaştırması
  1. Tez No: 809796
  2. Yazar: ELİF KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Multiple Myelom (MM); malign plazma hücrelerinin kemik iliğini infiltre etmesiyle karakterize, birden çok organda hasara ve disfonksiyona yol açan, birçok klinik prezentasyonu olan klonal B hücresi hastalığıdır. Hematolojik maligniteler içinde 2. sırada görülmekte olup ciddi morbidite ve mortaliteye neden olmaktadır. Nakile uygun hastalarda, indüksiyon tedavisi sonrası yüksek doz melfalan ile otolog kök hücre nakli (OKHN), standart tedavidir. Yüksek doz melfalan uygulaması kabul görmüş hazırlık rejimi olsa da nakil öncesi melfalan uygulama günü hakkında henüz fikir birliği oluşturulamamıştır. Çalışmamız; hastanemizde yapılan OKHN öncesi melfalan indüksiyon uygulamasının -1 ve -3. günde yapılması arasında; nakil sonrası yatış süreleri, engrafman günleri, enfeksiyon ve, komplikasyonlar , 1. ve 3.ay klinik, laboratuvar, yanıt ve sağkalım (OS) değerlendirmelerinde anlamlı fark olup olmadığını değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda; 2012-2022 yılları arasında, Erciyes Üniversitesi Şahinur Dedeman Kök Hücre Nakli ve Tedavi Merkezi'nde, OKHN yapılan, melfalan indüksiyonunu -1 ve -3. günlerde alan hastalar değerlendirilmiştir. Hastaların verilerine retrospektif olarak hastane arşivi ve hastane veri tabanından ulaşılmıştır. Hastaların başlangıç demografi özellikleri, nakilde verilen hücre sayısı, nötrofil ve trombosit engrafman günleri, hastanede yatış ve enfeksiyonlar dahil komplikasyonlar, 1. ve 3.ay laboratuvar parametreleri, 1. ve 3.ay komplikasyonları ve yanıt durumları incelenmiştir. Melfalan indüksiyonunu -1.günde alan 49 hasta ile -3.günde alan 42 hasta, belirtilen parametreler açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Multiple myeloma (MM) is a clonal B cell disease characterized with infiltration of bone marrow by malignant plasma cells; can occur with multiple clinical presentations and can cause multiorgan disfunctions. It's seen in the second rank among hematological malignancies and causes serious morbidity and mortality. Autologus stem cell transplantation (ASCT) with hig-dose melphalan, after induction therapy is the standart treatment in transplant eligible patients. Although high-dose melphalan administration is an accepted administration regimen, there is no consensus on the day of melphalan administration before transplantation. The aim of this study was to evaluate whether there is a significant difference in hospitalization, engraftment days, infections /complications, 1st and 3rd month clinical, laboratory, response and overall survival (OS) outcomes. Materials and methods: In our study; we examinated 91 patients that received melphalan induction at -1 and -3.day before ASCT, between 2012 and 2022, in Erciyes University Şahinur Dedeman Stem Cell Transplantation and Treatment Center. The data of the patients were obtained retrospectively from the hospital archive and hospital database. Initial demographic characteristics of the patients, the number of cells given at the transplant, neutrophil and platelet engraftment days, complications including hospitalization and infections, 1st and 3rd month laboratory parameters, 1st and 3rd month complications and response status were examined. 49 patients received melphalan induction on day -1 and 42 patients received melphalan on day -3 were compared in terms of the indicated parameters.