Erken gebelik döneminde folik asit+B12 vitamini, ferritin, hemoglobin, magnezyum, çinko değerleri ve obstetrik sonuçları
Early pregnancy levels of folic acid, vitamin B12, ferritin, hemoglobin, magnesium, zinc and obstetric outcomes
  1. Tez No: 137952
  2. Yazar: MURAT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
7. ÖZET Sağlıklı anne ve fetus sağlıklı toplum için ilk basamaktır. Bu nedenle anne ve çocuk sağlığı koruyucu hekimliğin temelini oluşturur. Aile hekimliği bu anlamda en önemli görevleri üstlenecektir. Bu çalışma fakültemiz Gebe Polikliniği'ne ilk defa müracaat eden 307 gebe kadını kapsamaktadır. Araştırma sonuçlarına göre demir eksikliği anemisi en önemli sorun olarak görülmektedir. Gebeliğe yüksek ferritin düzeyleri ile başlayan gebelerin bebeklerinin Apgar skorları daha yüksek olarak bulunmuştur. Beslenmenin çinko düzeyleri üzerine olan etkisi aşikardır. Bu etki iyi ve kötü beslenen gebeler arasında daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Gebelikte gestasyon haftasının artması ile B12 vitamini, çinko ve ferritin düzeylerinde düşüş görülmektedir. Bunlar gebelik izleminde akılda tutulmalıdır. Mg düzeyleri tüm gebelerde normal sınırlarda bulunmuştur. Ancak ortalama Mg değerleri normalin alt sınırına yakın bulunmuştur. Ancak bu durum ile obstetrik sonuçlar arasında bağlantı kurulamamıştır. Gebelerin obstetrik izleminde fetal sonuçlar ile gebelerin başlangıçtaki beslenme durumları arasında ilişki kurulamamıştır. Bu durum gebeliğin başlangıcında annede yetersiz olsa bile; demir, çinko, B12 vitamini ve magnezyum'un fetusa transpo/tunun anne depoları boşalmasına karşın aktif olarak sürmesi ile açıklanabilir. Ayrıca çalışma grubundaki gebelerin 16. haftadan itibaren profilaktik dozda multi-vitamin ve demir desteği yapılmış olması fetal sonuçların bozulmasını engellemiş olabilir. Çalışma grubunda saptanan ve medikal abortus uygulanan iki gebelikte de B12 vitamini düzeyleri normalin altında olarak saptanmıştır. Multifaktöriyel olarak geliştiğine inanılan NTD'lerinde B12 vitamini yetmezliğinin rolü daha geniş çalışmalar ile araştırılmalıdır. Sonuç olarak“anne adayı”na yönelik eksiklikleri yerine koymak, sekonder bir yaklaşımdır. Primer yaklaşım;“gebe adayı”, tüm kadınların, gebelikten çok önce Aile Hekimliği kavramı içinde düzenli olarak takip edilerek, olası tüm sorunlarının giderilmesi ve gebeliğe hazırlanmasıdır. Bu yaklaşım gebeyi ve fetusu korumakla kalmaz, gebelikte oluşacak komplikasyonları da ortadan kaldırır. İlaç kullanımını minimuma indirerek ekonomik tasarruf sağlar. 55
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY A healthy mother and fetus is the first step towards a healthier nation therefore mother and child care form the basis of preventive health care. In this manner family medicine practitioners will provide the most significant care possible. In this study we gathered date from 307 consecutive women who admitted to our outpatient care clinic for the first time. According to the results of our study, iron deficiency anemia is the most significant problem. Pregnant women with high ferritin levels at the beginning of their pregnancy were found to give birth to babies with higher Apgar scores. Nutritional effects on zinc levels were obvious. This effect was found to be more prominent on women with poor nutrition as compared to women with good nutritional status. As the gestational week increases in pregnancy vit B12 levels, zinc and ferritin levels tend to decrease. This should be kept in mind in follow up. Magnesium levels were found in normal range in all pregnant women but average Mg levels were close to the lower limit of normal. We were unable to correlate this finding with obstetric outcomes. We were also unable to make a correlation between the maternal nutritional status and the fetal outcomes during the obstetric follow up of pregnant women. We attributed this finding to not overtly poornutrional status of the pregnant women who were enrolled in this study besides all the mothers were given prophylactic multivitamin and iron supplements after 16 weeks/outinely. Twoof the pregnancies which were medically aborted in the study group were found to have vitamin B12 levejs below the normal. The role of Vit B12 on neural tube defects which is thought to develop from multifactorial reasons should be investigated by further studies. We suggest screening of all potential mothers before pregnancy so that risks and problems that may arise during pregnancy can be assessed and possible mineral and vitamin deficiencies can be treated beforehand. Also all pregnant women should be followed up closely at the beginning of their pregnancies. As a conclusion supplementing deficiencies in the mother is a secondary management. Primary management should be focused on the potential mother by routine examinations before pregnancy in the concept of family medicine practice and the potential mother should be prepared for an uneventful pregnancy by addressing the possible problems. This type of management will protect the fetus and will also protect the mother from problems that may arise during pregnancy. It will also decrease the use of medications and provide economical benefit too. 56