A hipervitaminoz ile oluşan konjenital malformasyonlaraB12 vitamini, folik asit ve L-carnitin'in etkisi
A effect of vitamin B12, folic acid and L-carnitine oncongenital malformations caused by hypervitminosis
- Tez No: 887699
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN GÖKÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Gebelik döneminde dışarıdan fazla miktarda A vitamini desteği alan anne adayının bebeğinde doğumsal kusurlar görülebilir. Çalışma bu kusuralara B12 vitamini, folik asit ve Lcarnitin'in etkilerini araştırmak için yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamında 3-4 aylık ağırlıkları 200 ile 220 gram arasında değişen sağlıklı 35 adet wistar albino cinsi dişi sıçan 7 adet erkek sıçan kullanılacaktır. Her bir gruba bir tane erkek sıçan bırakılıp ertesi sabah erken saatlerde vajina simerler alınacak ve mikroskopta incelenecektir. Spermatoozonlara bakılacak ve spermatozoon görülen sıçanların gebeliğin sıfırıncı günü olarak kabul edilecektir. Gebe kalan sıçanların ağırlıkları ölçülecek ve 21 gün süre ile ilaç uygulamaları yapılacaktır. Gruplara A vitamini ile birlikte B12, folik asit ve L-carnitin verilecektir. 21.günün sonunda tüm grupların ağırlıkları tartılacak ve yeni doğanlarda konjenital malformasyon olup olmadığı değerlendirilecektir. Yeni doğan sıçanların batın açılarak beyin, karaciğer, göz dokuları alınacaktır. Bulgular: Beyin dokusunda interstisyel alanda ödeme rastlanırken; göz dokusunda ise retina dekolmanı gözlemlendi. Karaciğer dokusunda sinüzoidal dilatasyonlar hiperkromatik çekirdekli hücreler, nekroza giden hücreler görüldü ve karaciğer epitel hücre sitoplazmasında granüler ve vakuoller izlendi. Sonuç: İlaç verilen 6 grup incelendiğinde karaciğerdeki hasar histolojik olarak ciddi boyutlarda görülmedi. B12 vitamini, folik asit ve L-karnitin verilen gruplarda ise yüksek doz A vitamini verilen gruba göre anlamlı bir farklılık gözlemlenmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: Congenital defects may occur in expectant mothers who take excessive amounts of external vitamin A supplements during pregnancy. The study was conducted to investigate whether vitamin B12, folic acid and L-carnitine contribute to these defects. Material and Methods: Within the scope of the study, 35 healthy Wistar albino female rats, 3-4 months old and weighing between 200 and 220 grams, and 7 male rats will be used. One male rat will be left in each group, and vaginal smears will be taken early the next morning and examined under a microscope. The spermatozoa will be examined and the rats in which spermatozoa are seen will be considered as the zeroth day of pregnancy. The weights of pregnant rats will be measured and medication will be administered for 21 days. Groups will be given B12, folic acid and L-carnitine along with vitamin A. At the end of the 21st day, the weights of all groups will be weighed and the newborns will be evaluated for congenital malformations. The abdomen of newborn rats will be opened and brain, liver and eye tissues will be removed. Results: While edema is observed in the interstitial area of the brain tissue; retinal detachment was observed in the eye tissue. Sinusoidal dilatations, cells with hyperchromatic nuclei, cells undergoing necrosis were observed in the liver tissue, and granules and vacuoles were observed in the liver epithelial cell cytoplasm. Conclusion: When the 6 groups given the drug were examined, the liver damage was not seen to be serious histologically. No significant difference was observed in the groups given vitamin B12, folic acid and L-carnitine compared to the group given high doses of vitamin A.