İdrar metil malonik asit ölçümünün vitamin B12 nin metabolik göstergesi olarak psikoz ve depresyonda incelenmesi
Determination of UMMA as a metabolic indicator of vitamin B12 in psychosis and depression
  1. Tez No: 137954
  2. Yazar: A. SÜHEYL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yapılan çalışmalarda, vitamin B12 eksikliğinin psikiyatrik hastalıklarla olan birlikteliği gösterilmiştir. Bu çalışmaların sonucunda, vitamin B12 eksikliği ile affektif bozukluklar arasında nedensel bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Yapılan çalışmalarda psikiyatrik hastalıklarla vitamin B12 eksikliğinin birlikte görülme oranı % 15- 38 olarak bulunmuştur. Vitamin Bı2 eksikliği çeşitli klinik tablolarla ortaya çıkabilir. Vitamin B]2 eksikliği, eksikliğin klasik belirtilerinden olan megaloblastik anemi bulguları, periferik nöropati bulguları ve spinal kordun subakut kombine dejenerasyon bulguları ile ortaya çıkabileceği gibi; bütün bu klasik bulgular olmaksızın çok farklı psikiyatrik belirtilerle ortaya çıkabilir. Kobalamin eksikliği tanısı, hastalarda farklı klinik bulguların ortaya çıkması ve pek çok hastada serum kobalamin değerlerinin normal sınırlar içinde veya hafif baskılanmış olmasına rağmen, fonksiyonel olarak eksikliğin bulunması nedeniyle, bazı zorluklar içermektedir. Vitamin Bı2 eksikliğinin gösterilmesi için kullanılan en yaygın test serum/plazma Vitamin B12 ölçümüdür. Ancak hafif baskılanmış ve normal serum/plazma Vitamin B 12 seviyeleri olan hastalarda da yüksek oranlarda eksiklik bulgularının gösterilmesi, bu testin tek başına tanı koymada yetersiz olduğunu göstermiştir. Doku düzeyinde fonksiyonel Vitamin B12 eksikliğinin özgül ve hassas bir göstergesi olan MMA ölçümünün, plazma total homosistein (tHcy) ölçümü ile beraber kullanılması doğru tanı konulmasını sağlar. Çalışmamızda, psikiyatri servisinde psikoz ve depresyon tanısı almış 45 hastada Vitamin Bn eksikliği araştırıldı. Eksikliğin hassas ve özgül bir göstergesi olan iMMA ölçümü için spektrofotometrik metod kullanıldı. Sonuç olarak yapmış olduğumuz bu çalışmada 33 (% 73) hastanın (22 tanesi depresyon, 1 1 tanesi psikoz tanısı almış) iMMA sonucunu yüksek olarak bulduk. Bu hastaların 17 (%51) tanesinde (9 tanesi depresyon, 8 tanesi psikoz tanısı almış) tHcy düzeyleride yüksek olarak bulundu. Bu 33 hastanın 27 tanesinin vitamin B12 düzeyi 220 pg/mF nin altında idi. 5 tanesi baskılanmış aralıkta 1 tanesi normal aralıktaydı. Bu bulgular sonucunda düşük, baskılanmış veya normal serum kobalamin değerlerinde eksikliğin klasik bulguları olmadan doku düzeyindeki kobalamin eksikliğinin psikiyatrik hastalıklarla olan birlikteliği gösterildi. Bulmuş olduğumuz bu sonuçlar daha önce yapılan çalışmalarla benzerlik göstermekteydi. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determination of uMMA as a Metabolic Indicator of Vitamin Bn in Psychosis and Depression The presence of vitamin B12 deficiency in psychiatric diseases has been established in some studies. In this studies, a relation between vitamin Bn deficiency and affective disorders has been emphasized. The prevalence of vitamin B12 deficiency in psychiatric diseases is said to be 15-38 %. In some vitamin B12 deficiencies, some psychiatric finding can be seen without the classical findings as megaloblastic anemias, peripheric neuropathies and subacut degeneration of spinal cord. The diagnosis of cobalamin deficiency can not be easy, because of the variety of clinical findings, and because of the cobalamin levels in serum can normal or depressed besides functional deficiency. The most common test in diagnosis of deficiency is determination of serum or plasma levels. The precence of clinical findings besides normal or slightly depressed serum/plasma vitamin B12 levels has shown that using only this test is insufficient in diagnosis. Detection of MMA as a specific and sensitive indicator of functional vitamin B12 deficiency in tissue level is a reliable method of true diagnosis with detection of total plasma homocysteine. In our study, the deficiency of vitamin B12 is diagnosed in 45 patients (22 depression, 1 1 psychosis) as psychosis and depression in psychiatry clinics. Spectrofotometry is used in detection of uMMA. As a result, in 33 (73 %) patients uMMA was detected to be elevated. In 17 (51 %) patients (9 depression, 8 psychosis) tHcy levels were elevated. In 27 of 33 patients, the vitamin B12 levels were lower than 220 pg/ml. 5 of them were in depresed zone, 1 were in normal zone. In this study the presence of vitamin B12 deficiency in tissue level in psychiatric diseases is established. These findings were found to be similar with other studies. 3>