Fertil ve infertil şahıslarda serum lipid düzeyinin araştırılması
Investigation of serum lipids levels of fertile and irfertile subjects
  1. Tez No: 137955
  2. Yazar: FATMA GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS MEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya (Tıp) Anabilim Dalı DOKTORA TEZÎ/Konya-2003 Fatma GÜRBÜZ Danışman Prof.Dr. İdris MEHMETOĞLU FERTİL VE İNFERTİL ŞAHISLARDA SERUM LİPİD DÜZEYİNİN ARAŞTIRILMASI Çalışmamızda 21-32 yaşlan arasında (ortalama 25) 25 fertil şahıs ile 18-42 (yaşlan arasında ortalama 29) 30 intertil şahısta serum trigliserid, total kolesterol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, total ve serbest testosteron ile seminal sıvı analizi yapıldı. Fertil şahıslarda total ve serbest testosteron düzeyleri infertil şahıslannlannkin- den hafif yüksek iken, total kolesterol düzeyleri anlamlı decede düşük, sperm sayısı ise anlamlı derecede yüksekti. İnfertil grupta serum total kolesterol düzeyi ile serum total ve serbest testosteron düzeyleri arasında önemli negatif korelasyon, tüm vakalarda ise serum total kolesterol düzeyi ile sperm sayısı arasında önemli negatif korelasyon bulundu. Bu bulgular, hiperkolesteroleminin koroner kalp hastalığı riski yanında azo- spermiye ve sonuçta infertiliteye de yol açabileceğini göstermektedir. Bulgularımız, çeşitli araştırmacıların bulgulan ile uyum halinde olup literatür bulgulan ışığında tartışıldı. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF SERUM LIPIDS LEVELS OF FERTILE AND INFERTILE SUBJECTS In this study, we have investigated serum triglyceride, total cholesterol, HDL- cholesterol, LDL-cholesterol, total and free testosteron and seminal fluid of 25 fertile subjects aged between 21-32 years (mean 25) and 30 infertile subjects aged between 18-42 years (mean 29). Total and free testosteron levels of fertile subjects were slightly higher while total cholesterol levels were significantly lower and sperm count significantly higher than those of infertile subjects. There was a significant negative correlation between serum total cholesterol and serum total and free testosteron levels in infertile subjects. Also, there was a significant correlation between total cholesterol levels and sperm count of all subjects. These findings suggests that hypercholesterolemia may cause azoospermia and hence result in infertility in addition to the risk of coronary artery disease. Our findings were in accordance with those of other investigators and discussed in view of literature. 38