Bozulmuş açlık glukozu, bozulmuş glukoz tolaransı ve tip II diabetik hastalarda glikasyon ürünlerinin ölçümü ve komplikasyonlarla ilişkisi
- Tez No: 137969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL BİNGÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
VI. ÖZET DM; insulin sekresyonu, insulin etkisi ve bazen her ikisinin kusurlarından kaynaklanan, karbonhidrat, protein ve yağ metabolizması bozuklukları sonucu kronik hiperglisemi ile seyreden, etyolojisi heterojen metabolik bir hastalıktır. DM'lu hastaların kronik komplikasyonlarının takibinde günümüzde sıklıkla uygulanan HbAı0, fruktozamin ve idrar albumin ölçümlerinin, özellikle yarı ömürlerinin komplikasyon gelişim süresinden kısa olması nedeniyle, komplikasyonları tam yansıtmadığı bilinmektedir. Bu çalışmada hem komplikasyon etyopatolojisinde rol oynadığı bilinen hem de daha uzun ömürlü olan ileri glikasyon ürünlerinin (AGE) ölçümünün daha iyi bir kriter olup olmadığı incelendi. İlave olarak IFG ve IGT'si olan hastalarda kronik komplikasyonlar, HbAı0, fruktozamin ve AGE ürünlerinin değerlendirilmesi yapıldı. Bu amaçla 40'ı komplikasyonlu (32 nöropati, 18 retinopati, 18 nefropati) toplam 82 Tip II DM hastası ve, açlık kan glukozu ve OGTT değerlerine göre 5 İFG, 18 İGT ve benzer yaş grubunda sağlıklı olduğu bilinen 33 kontrolden oluşan çalışma grubunun kan glukoz, kolesterol, trigliserit, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol ve VLDL-kolesterol ölçümleri yapıldı. İlave olarak HbA1c, fruktozamin, fluorometrik AGE ve idrar albümin analizleri yapılarak, komplikasyonların belirlenmesi için ilgili klinikler tarafından hastalar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY DM is a metabolic disease with heterogeneous etiology resulting from the defects of insulin secretion, insulin efficiency, and sometimes both of them, that goes with hyperglycemia because of the disorders of carbohydrate, protein and lipid metabolism. It is known that determination of HbAic, fructosamine and urinary albumin concentrations used commonly today doesn't reflect the complications of the disease.especially because their half-lives are considerably shorter than the development times of complications. In this study, it was investigated if advanced glycation end products (AGEs) which have a long life span and are known to play a role in the development of complications, can be a more useful criterion. Additionally, evaluation of HbA1c.fructosamine, and AGEs was done in patients with IFG or IGT. For this purpose, blood glucose, cholesterol, triglycerides, LDL-cholesterol, HDL- cholesterol and VLDL-cholesterol levels of the study group including a total of 82 Type II DM patients of whom 40 had complications (32 neuropathy, 18 retinopathy, 18 nephropathy); 5 IFG and 18 IGT patients according to their fasting blood glucose and OGTT criteria; and 33 controls known to be healthy and at resembling age were measured. In addition, to the analysis of HbAic, fructosamine, fluorometric AGE, and urinary albumin, the patients were also clinically evaluated for the detection of the complications. According to the results, it was determined that the levels of HbA1c, fructosamine and AGEs levels were significantly higher in patients with DM (for all p< 0.001). When evaluated according to the complications, in patients with neuropathy HbAic, fructosamine and AGEs levels, and in patients with nephropathy HbAi0 and AGEs levels were significantly higher (pO.001, p=0.005, p=0.032, and p=0.003, p=0.006, respectively). There was no significant difference in patients with retinopathy. However, no significant difference was observed between the patients with IFG and IGT. Comparison of each three variables revealed significant correlation. Because it is well known that in the development of complications of DM in Type II patients, in addition to blood glucose, conditions such as the duration of disease, patient assistance, hypertension etc, are very important, measuring only advanced glycation end products may not reflect the development of complications. The presence of many structurally heterogenous AGEs, absence of a widely used method, standards, measuring units, and commercially available reagents are important 48problems in the measurement. The studies are restricted to research laboratories, require higher accuracy and reproducibility and are open to the mistakes. Today, methods commonly used for measuring AGEs are HPLC, ELISA, and immunohistochemistry. In this study, fluorometric measurement of AGEs was found useful due to its simplicity and lower cost. Finally, in DM Type II, HbAi0 is a still widely used parameter in development of complications, and therapy monitoring. Although AGEs are among the parameters reflecting complication development, they require more research and technical improvement for routine usage. 49