Diyabetik olmayan akut koroner sendromlu hastalarda hemoglobin A1c ve glukoz toleransının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 157347
  2. Yazar: MOHAMMED HABEB
  3. Danışmanlar: PROF.DR. IŞIK BAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET: Yapılan çalışmalarda, daha önce diyabetik olmayan ve akut miyokard infarktüsü geçiren hastalarda ilk gelişte hiperglisemi, yüksek HbAlc düzeyi ve bozulmuş glukoz metabolizmasının (bozulmuş glukoz toleransı ve yeni tanılı tip II diabet) sık olduğu ve buna bağlı olarak kardiyovasküler mortalite ve kalp yetmezliği oranının arttığı gösterilmiştir. Bu çalışmada amacımız, daha önce diyabetik olmayan, akut koroner sendromlu (kararsız angina pektoris, Q dalgasız miyokard infarktüsü ve Q dalgalı miyokard infarktüs) hastalarda, bozulmuş glukoz metabolizmasını, ilk geliş hiperglisemisini, HbAlc düzeylerini belirlemek ve bu hastaların tutulan koroner arter sayısı ile kısa süreli kardiyovasküler komplikasyonlarının sıklığı saptamaktır. Hastalarımızda bozulmuş glukoz metabolizmasına, %61 gibi yüksek bir sıklıkta rastladık (bunların %35'i bozulmuş glukoz toleransı, %26'sı ise yeni tamlı tip II diyabet). İlk geliş hiperglisemisi (> 140 mg/dl ) hastaların % 40'mda, yüksek HbAlc düzeyi (> % 6) ise hastaların %36'smda saptandı. Gelişteki yüksek HbAlc düzeyi, hiperglisemi ve OGTT nin 2. saattindeki kan glukozu ile tutulan koroner arter sayısı arasında anlamlı bir korelasyon vardı. Gelişte bozulmuş glukoz metabolizmasına sahip, hiperglisemisi veya yüksek HbAlc' si (> % 6) olan hastalarda, olmayanlara göre kalp yetmezliği ve 3 aylık mortalite anlamlı olarak daha yüksek sıklıkta gözlenirken, ventrikül fibrilasyonunda ise anlamlı olmaya yakın bir yükselme saptadık. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Admission hyperglycemia, elevated HbAlc levels and abnormal basal glucose metabolism (impared glucose tolerance and new type II diabetes) is highly prevalent in patients with acute myocardial infarction and no previous diagnosis of diabetes mellitus. Many clinical studies have shown an increased risk of cardiovascular mortality and heart failure in this group of patients. In this study we aimed to ascertain the prevalence of abnormal glucose metabolism, admission hyperglycemia and high concentrations of hemoglobin Ale (> % 6) in acute coronary syndrome (unstabile angina pectoris, non Q wave myocardial infarction and Q wave myocardial infarction) patients with no previous diagnosis of diabetes mellitus. Additionally we investigated the effect of glucometabolic status on the number of diseased coronary arteries and short-term cardiovascular complications. The prevalence of disturbed glucose metabolism was high (61% ); impaired glucose tolerance was noted in 35 % of the patients and new type 2 diabetes was noted in 26 %. Admission hyperglycemia (blood glucose > 140 mg/dl) was noted in 40 % and HbAlc > % 6 was noted in % 36 of the patients. Significant correlations were observed between the number of involved vessels and admission hyperglycemia, HbAlc and postload glycemia. The incidence of heart failure and 3-months mortality was significantly high in patients with admission hyperglycemia, increased HbAlc levels, and disturbed of glucose metabolism, while a near significant increase in the incidence ventricular fibrilation was noted. 42