Gebelerdeki serbest radikal düzeyine; Demir alımı , fonksiyonel vitamin B12 eksikliği, ve ALA düzeyleri etkisinin incelenmesi
Investigation of effects of iron intake, functional vitamin B12 deficiency and ALA levels on free radical amounts in pregrancy
- Tez No: 137986
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
PIOran nssKBRS8p3 Gebelik süresince serbest radikal miktarının arttığı bilinmektedir. Bu serbest radikal üretimine katkıda bulunan faktörler henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Bu çalışmada, gebelik sırasında serbest radikal oluşumuna katkıda bulunabilecek demir alımının, kurşun birikiminin ve fonksiyonel vitamin B12 eksikliği incelendi. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Biyokimya ve Klinik Biyokimya Laboratuarı'na rutin kontroller için başvuran 186 komplikasyonsuz gebede (30 tanesi ilk üç aylık dönemde, 58 tanesi orta üç aylık dönemde ve 98 tanesi son üç aylık dönemde) serum vitamin B12, folîk asit, demir, total demir bağlama kapasitesi (TDBK), tam kann kurşun düzeyleri, idrar ALA düzeyleri, plazma total homosistein (tHcy), plazma malondialdehit (MDA) ve idrar metilmalonik asit (İMMA) düzeyleri sabah açlık ilk idrarında idrar kreatini ile normalize edilerek ölçüldü. Laboratuar ölçütleri arasındaki istatistiksel bağıntılar Pearson Korelasyon Katsayısı, gebeliğin her üç aylık dönemi arasındaki farkların istatistiksel anlamlılığı Student t Testi ve birbiriyle istatistiksel ilişkili olan değerlerin bağımsız olarak birbirini etkilemeleri ise çoklu lineer regresyon analizi kullanılarak SPSS for Windows (Ver.1 1.0) programı ile değerlendirildi. Tüm gebelik süresince folik asit, vitamin B12 ve tHcy düzeyleri belirgin bir değişiklik göstermedi. Ancak fonksiyonel vitamin B12 eksikliğinin bir göstergesi olan İMMA düzeyleri normal sınırlardan yüksek seviyelerde seyretti. ( 8.05 ± 5.59 mmol/mol kreatinin).
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is known that the amounts of free radicals tend to be increased during pregnancy. The factors that are responsible for this increase are not clearly understood. In this study, the effects of possible causative agents, iron supplementation, lead exposure and functional cobalamin deficiency on free radical production during pregnancy was investigated. Serum Vitamin B12, folic acid, iron, total iron binding capacity, whole blood lead levels, plasma tHcy, MDA, urine ALA and MMA levels were determined in the 186 uncomplicated pregnants (30 of them in the first trimester, 58 of them in the second trimester and 98 of pregnants in the third trimester) applying GATA Haydarpaşa Training Hospital Laboratory of Biochemistry and Clinical Biochemistry for routine controls. The statistical correlations between laboratory measurements were evaluated by using Pearson Correlation Coefficient. The differences between trimesters were estimated by using student-t test and the independent relationships of statistically related parameters were evaluated by using multiple linear regression analyze in a SPSS for Windows (Version 1 1.0) software. Folic acid, vitamin B12 and tHcy levels were not significantly changed during pregnancy. However, uMMA levels reflecting functional vitamin B12 deficiency were found to be elevated above the reference range of 6 mmol/mol ere. (8.05 ± 5.59 mmol/mol ere.).