Betain ve taurin uygulamalarının endotoksin ve alkole bağlı karaciğer hasarı ve oksidatif stres üzerine etkileri
The effects of the administration of betaine and taurine on endotoxaemia, the alcohol induced cirrhosis and the oxidative stress
  1. Tez No: 137985
  2. Yazar: AYŞE FULYA ERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDAT UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Karaciğer sirozu karaciğer hasarı sonucu gelişen ve normal parenkim dokusunun bağ dokusu ile yer değiştirdiği kronik bir hastalıktır. Serbest radikaller ve lipit peroksitlerinin karaciğer sirozu patojenezinde etkin bir rol oynadığı kabul edilmektedir. Günümüzde serbest radikal tutucuları ve antioksidanlar dahil bir çok bileşiğin siroz oluşumu ve gelişmesi üzerine etkisi yoğun olarak araştırılmaktadır. Taurin ve betain, metyonin metabolizmasının değişik kademelerinde yer alan iki bileşiktir. Bunların karaciğer hasarını önlemede yararlı etkileri olabileceği bildirilmektedir. Çalışmamızda birinci amacımız taurin ve betain uygulamalarının deneysel karaciğer sirozu oluşumunu önleyici/iyileştirici bir etkisi olup olmadığını incelemek ve bu etkide karaciğerde prooksidan-antioksidan dengedeki değişimlerin bir katkısı olup olmadığını belirlemektir. Bu amaçla taurin veya betain (içme suyunda %1 oranında) 4 hafta süre ile etanol + karbon tetraklorür (içme suyunda %5 alkol + haftada iki kez CCI4 0.2 ml/kg, i.p) ile birlikte sıçanlara uygulandı. Plazmada transaminaz aktiviteleri, karaciğerde histopatolojik incelemeler ve lipit peroksit, glutatyon, vitamin E ve vitamin C düzeyleri ile süperoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz ve glutatyon transferaz aktiviteleri incelendi. Tek başına alkol+CCU uygulanan sıçanların karaciğerlerinin histopatolojik incelemesinde tam ve tam olmayan nodul oluşumu ve geniş fibrotik bandlar görüldü ve plazmalarında transaminaz aktivitelerinde bir artış bulundu. Bu sirotik sıçanların karaciğerlerinde lipit peroksit düzeyleri arttı, antioksidan sistem baskılandı. Buna karşılık, taurin ve betain uygulaması siroz oluşumunu önledi ve lipit peroksit düzeylerini azalttı.. Öte yandan, endotoksemi karaciğer sirozunda toksisiteyi ve mortaliteyi arttıran önemli bir klinik tablodur. Bu olayda endotoksemiye bağlı olarak gelişen oksidatif ve nitrozatif stres sorumlu tutulmaktadır. Çalışmamızda ikinci amacımız sirozlu sıçanlara lipopolisakkarid (LPS) uygulayarak oluşturulan endotoksemi tablosunda karaciğer hasarının ne oranda değiştiğini saptamak, sirozlu sıçanlarda LPS ile birlikte uygulanan akut taurin ve betainin bu tabloyu ne oranda etkilediğini saptamaktır. Sonuçlarımıza göre taurin ve betain uygulamaları endotoksemik sirozlu sıçanlarda karaciğerde lipit peroksit düzeylerinde bir azalma oluşturmasına rağmen, karaciğer hasarı üzerinde olumlu bir etki oluşturmadı. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY The liver injury induced cirrhosis is a chronic disease where parenchimal tissue replaces the fibrotic tissue. The free radicals and the lipid peroxides have important role in the pathogenesis of the liver cirrhosis. Various compounds as free radical scavangers and the anti-oxidants have been investigated to find out if they have any effect on the development an/or progression of the cirrhosis. Taurine and betaine are the most important compounds in the metabolism of methionine. The first aim of the study is to evaluate if taurine and betaine have any preventive and/or curative effect on the liver cirrhosis as well as their contribution if any, in the prooxidant and anti-oxidant status. Taurine and betaine (1% in tap water) and ethanol + CCI4 (5% alcohol in tap water and CCU 0,2ml/kg i.p twice every week.) were administrated to the rats. The activities of the plasma transaminase, the histopatholoji of the liver and the levels of the vitamine E, vitamine C, lipid peroxide, gluthathione, gluthathione peroxide and gluthathione transferase were examined. The rats treated with alcohol and CCI4 only, developed nodules andfibrotic bands on their livers. Although the transaminase activites and the lipid peroxide levels have increased, the anti-oxidant system has been supressed. The results indicate additive administration of taurine and betaine prevented the rats from developing cirrhosis. On the other hand, endotoxaemia causes higher mortality and toxicity in patients with cirrhosis. The nitrosative stress and oxidative stress developed in association with the endotoxaemia have been known as the responsible elements for this situation. The second aim of this study is to investigate the changes in the cirrhotic rat liver which were administrated LPS and acute taurine and betaine together. The results indicate that the administration of betaine and taurine on the rats with endotoxaemic cirrhosis showed decreased levels of the lipid peroxides. However the liver injury results were not effected. 50