Alzheimer tipi demanslı hastalarda steroid hormon düzeyleri (kortizol, 17-OH PG,DHEA-S, androstenedion
- Tez No: 137999
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ALATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Alzheimer tipi senil demansı (DAT) olan hastalarla yapılan çalışmalarda, artmış kortizol ile azalmış dehidroepiandrosteron sülfat (DHEA-S) arasındaki dengelenmemiş ilişkinin hipokampus fonksiyonlarında bozulmaya neden olduğu ve hipotalamik-pituiter-adrenal aks (HPAA) disregulasyonu ile sonuçlandığı ileri sürülmektedir. HPAA daki disregulasyon sonucu hipotalamik, pituiter ve adrenokortikal salgı paterninde değişiklikler meydana gelir. Bu tez çalışmasında, DAT ı olan hastalarda hastalığın tanı ve prognozunun belirlenmesinde, meydana gelen nöroendokrin değişikliklerin kullanılması amaçlanmıştır. Bu amaçla adrenokortikal steroidlerden kortizol, 17-OH progesteron (17-OH PG), DHEA-S, androstenedion düzeyleri ölçülmüştür. Çalışmamızda yaşları 52-82 arasında değişen 35' i Alzheimer tanısı almış hafif demansı olan hastalar ve 34'ü sağlıklı kişilerden oluşan iki grup (toplam 69 olgu) oluşturuldu. Kan örnekleri sabah 09-10 arası 10-12 saatlik açlığı takiben alındı. DAT ve kontrol grubunun hormon düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olmayan düşüş ve artışlar vardır.Literatürde değişken sonuçlar vardır. Bizim çalışmamızda bulduğumuz kortizol düzeylerindeki hafif artış ve DHEA-S düzeylerindeki hafif düşüş, her ne kadar istatistiksel olarak anlamlı düzeyde değil ise de, bu hormon düzeylerindeki dengenin bozulmuş olduğunu ileri süren hipotez ile uyumludur. Kontrol grubu ile demans grubu arasında istatistiksel olarak fark olmaması hasta grubumuzun hafif demansı (MMSE>19) olmasına bağlı olabilir. Ağır demans olgularında da çalışma yapılarak bu hipotezin doğrulanması için ileri çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The studies conducted with Alzheimer type dementia (DAT) patients, it is suggested that the unbalanced relation between increased Cortisol and decreased DHEA-S levels causes hippocampal disfunction and hypothalamic-pituitary-adrenal axis (HPAA) disregulation which changes hypothalamic, pituitary and adrenocortical secretion patterns. In this theises, we aimed to search weather these neuroendocrine changes in DAT patients can be used for diagnosis of the disease and for prediction of prognosis. For this aim, the adrenocortical steroids; Cortisol, 17-OH PG, DHEA-S, androstenodione levels were measured. In our study, 35 mild Alzheimer type dementia patients and 34 healthy person, total 69 cases, aged between 52-82 years, were included in the study. Blood samples were taken after 10-12 hours of fasting at between 9am-10am in the morning. The hormone levels of DAT group were slightly decreased or increased but statistically non significant when compared with control group. mThere are conflicting results in literature. In our trial, even if they not reach statistically significant level a slight increase in Cortisol levels and slight decrease in DHEA-S levels were consistant with the hypothesis that suggests the disturbed balance between these hormone levels. The non statistically significant difference between our control group and dementia group may be our patients had mild dementia (MMSE>19). Future studies with more severely dementia cases are needed to confirm this suggestion. IV