Vitiligolu hastaların plazma glutatyon peroksidaz, glutatyon, selenyum, malondialdehit ve hidroksiprolin düzeylerinin sağlıklı bireylerle karşılaştırılması
The comparison of the glutathione peroxidase, glutathione, selenium, malondialdehyde and hydroxyproline levels in the plasma of the vitiligo patients and healthy individuals
- Tez No: 138012
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. ÇETİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Vitiligo dünyada ve ülkemizde yaygın olarak görülen melanosit kaybı ile gelişen, depigmente makuler lezyonlarla karakterize, spesifik bir deri hastalığıdır. Halen etiopatogenezi tam olarak açıklanamamıştır. Vitiligonun oluşum mekanizmasını aydınlatabilmeye yönelik çalışmalar sonucunda üç temel teori öne sürülmüştür; otoimmün teori, nöral teori ve otositotoksik teori. Pek çok araştırmacı vitiligoda epidermal dokuda hidrojenperoksit birikimi olduğunu ve bu reaktif oksijen molekülünün epidermal oksidatif strese neden olduğunu saptamışlardır. Son yıllarda yapılan çalışmalar vitiligoda meydana gelen mekanizma bozukluklarının sadece lezyonlu bölge ile sınırlı olmayıp tüm deri ile ilişkili olduğunu ortaya koydu. Hatta araştırmacılar hastalıkla ilişkili pek çok parametrenin epidermal doku düzeylerinin yanısıra kandaki düzeylerinin de değiştiğini gösterdiler. Antioksidan sistem elemanları bu parametrelerden sadece bir kısmım oluşturmaktadır. Pek çok hormon, enzim, aminoasit hatta eser element düzeyleri hastalığın ortaya çıkışı ile eşzamanlı olarak değişmektedir. Vitiligoda birçok metabolik yolun derinin tümünde aksıyor olması bu hastaların kandaki çoğu parametre düzeylerinin de etkilenme olasılığım artırmaktadır. Nitekim yapılan çalışmalar çoğu parametrenin kan düzeylerinin de hastalık süresince değiştiğini ortaya koymuştur. Biz bu çalışmada benzer bir yaklaşımla yola çıkarak vitiligolu hastaların plazma antioksidan sisteminin göstergelerinden GSHPx, GSH, GSSG, MDA, Se ve Hidroksiprolin düzeylerini ölçtük. Çalışma, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nin, Dermatoloji Polikliniği'ne başvurmuş olan vitiligo vulgaris'li ve yaş ortalaması 23,66 + 7,49 olan 30 hasta ile herhangi bir dermatolojik problemi olmayıp yaş ortalaması 27,93 ±7,14 olan 30 67sağlıklı bireyden oluşturulan kontrol grubu üyeleri üzerinde yapıldı. Hasta ve kontrol grubu üyelerinden alınan numunelerin protein içerikleri Lowry yöntemi uyarınca yapıldı. Protein içerikleri saptanan numunelerde GSHPx aktivitesi için Lawrance yöntemi, GSH ve GSSG düzyleri ölçümü için Owens yöntemi, MDA tayini için Okhawa yöntemi, Se için Arain yöntemi ve hidroksiprolin için Bergman yöntemi kullanıldı. Elde ettiğimiz bulgular vitiligoda epidermal dokuda olduğu gibi plazmada da antioksidan sistemin meydana gelen mekanizmal aksaklıklardan etkilendiğini göstermektedir. Özellikle GSHPx, MDA ve hidroksiprolin düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı (p0,05). Sonuç olarak bulgularımız doğrultusunda vitiligolu hastaların epidermal dokularının yanısıra kanda da oksidatif stres parametrelerinin değişime uğradığım, vitiligo tedavisinde antioksidan sistemin desteklenmesinin de hastalıkla mücadelede yarar sağlayabileceğini ileri sürebiliriz.
Özet (Çeviri)
Vitiligo; which is characterized with the loss of melanocyte and depigmented macular lesions, is a specific skin disease widely seen in the world and in our country. Its' etiopathogenesis hasn't been explained exactly yet. Three basic theories have been suggested at the result of the studies whose purpose was to clarify its formation mechanism; autoimmune theory, neural theory and autocytotoxic theory. Many researchers have determined that, in vitiligo, hydrogen peroxide accumulates in epidermal tissue and this reactive oxygen molecule causes epidermal oxidative stress. Studies published recently have shown that, corruption in the mechanism which occur in the vitiligo are not limited just with the area of lesion but with the whole skin. The researchers have even showed that levels of many parameters related to the disease have changed in the blood as well as in the tissue. Antioxidant system compounds are only a part of those parameters. Levels of many hormones, enzymes, aminoacides and even trace elements change at the same time of the occurence of the disease. As many metabolic paths of the whole skin is disrupted in vitiligo, levels of many parameters in the blood of those patients will probably be affected too. On the other hand, studies have indicated that blood levels of many parameters change during the disease. In this study,using a similar approach we measured the indicators of plasma antioxidant systems such as GSHPx, GSH, GSSG, MDA Se, and Hydroxyproline of the patients with vitiligo. The study was performed both on 30 healthy individuals (mean age 27,93 + 7,14) having no dermatologic problems and 30 patients (mean age 23,66 + 7,49) having vitiligo vulgaris who applied Dermatology Policlinic in inönü University Turgut Ozal Medical Center. The protein contents of samples taken from the patients and control individuals were determined according to Lowry method.In the samples whose protein contents were determined, Lawrence method was used to measure GSHPx activity, Owens method was used to measure the levels of GSH and GSSG, Okhawa method was used to identify MDA level, Arian method was used to measure Se level and Bergman method was used to measure the hydroxyproline level. In the vitiligo, our results show that, antioxidant system is affected by the mechanismal corruptions in the plasma, as in the epidermal tissue as well. In the vitiligo patients, GSHPx, MDA and hydroxyproline levels are higher than those of control group ( p < 0,05); the differences in the other parameters are not statistically significant (p > 0,05). Finally, according to our results we suggest that, supporting antioxidant system contributes a lot to fighting with the disease, and oxidative stress parameters change in the blood of the patients with vitiligo as well as their epidermal tissues.