Psöriazisli hastaların kan lenfositlerinde 8-metoksipsoralen ve UV-A'nın klastojenik etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 22352
  2. Yazar: BENSU KARAHALİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ŞARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
VI. ÖZET Psöriazis, alopesi ve vitiligolu hastaların tedavisinde günümüzde 8-MOP (8-Metoksipsoralen) ve UV-A fotokemoterapisi birarada kullanılmaktadır ve hastalığın şiddetine göre PUVA dozu ayarlanmaktadır. PUVA tedavisinin DNA'da hasar oluşturacağı düşünülmektedir. Bu nedenle tedavi altında olan hastalar risk içinde olabilirler. Bu araştırmada 8-MOP ve UV etkinliği son derece hassas ve güncel bir klastojenik yöntem olan kardeş kromatid yöntemi (Sister Chromatid Exchange=SCE) ile tedavi altındaki hastalarda DNA'daki potansiyel riski belirlemek için periferal kanda SCE tayin edilmiştir. SCE, DNA'da hasar oluşturduğu düşünülen kimyasal ajanlara maruz kalan populasyonlardaki genotoksik riski değerlendirmede kullanılan bir yöntemdi r. Çalışmamızda PUVA f otokemoterapisinin SCE sıklığına olan etkisini araştırmak amacıyla, PUVA tedavi öncesi 46 (bunlardan sadece 32 birey tedaviye devam etmiştir) ve araştırmaya başladığımızda klinikte PUVA tedavisi almakta olan 15 bireyden kan örnekleri alınmış ve kısa süreli kan doku kültürleri hazırlanarak SCE/hücre değerleri saptanmıştır. PUVA kombine tedavisini almayan 32 bireyin ortalama SCE değeri 4,81±0,99, fotokemoterapi alan yani PUVA tedavi sonrası grubun ortalama SCE değeri ise 6, 84±0, 95 ' di r. PUVA tedavi sonrası grubun ortalama SCE değeri, PUVA tedavi öncesi gruptan önemli derece yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
VI I. SUMMARY 3-Methoxypsoralen plus UV-A light is used widely nowadays for the treatment of psoriasis, alopesia, vi ti 1 igo and the dose of PUVA is adjusted according to the intensity of the disease. It is beleived that PUVA treatment causes DNA damage and therefore patients under PUVA therapy are under possible risk also. In this research, the effect of 8-MOP and UV has been investigated by using the sensitive clastogenecity test; Sister Chromatid Exchange(SCE), in the peripheral lymphocytes of patients under treatment to evaluate the potential DNA risk. SCE test is widely used to evaluate the genotoxic risk in chemically exposed popul ations. In order to evaluate the effect of PUVA treatment on SCE frequency blood samples were taken from; 46 pre-treated patients (only 32 of these subjects continued their therapy) and 15 subjects who were under therapy in the clinics of dermatology, and mean SCE/cell frequency were determined. The mean SCE frequency of pre-treated 32 subjects were found to be 4,81±0,99 whereas, the mean SCE frequency after treatment for found to be significantly increased; 6,84±0,95 (p0,05).