Koroner arter hastalarında vitronektin, fibronektin leptin ve t-PA düzeyleri arasındaki ilişkilerinin tıkalı damar sayısı yönünden incelenmesi
Vitronectin, fibronectin, leptin and t-PA levels in coronary artery disease
- Tez No: 138042
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
6. ÖZET Koroner arter hastalığı, patogenezinde birçok faktörün rol oynadığı metabolik bir hastalıktır. Fibrinolitik sistem ve trombosit agregasyonunda meydana gelen değişimler koroner arter hastalığı gelişiminde önemli rol oynar. Bu çalışmada, koroner arter hastalarında (n:62) ve sağlıklı kontrol grubunda (n:18) plazma vitronektin, fibronektin, t-PA (Doku plazminojen aktivatör) ve serum leptin düzeylerini (n:62) araştırdık. Anjiografi sonuçlarına göre hasta grubu; 1 damar (n:17), 2 damar (n:16), 3 damar (n:14) hasta grubu ve kritik düzeyde darlığı olmayan (N damar) hasta grubu (n:15) olmak üzere 4 alt gruba ayrıldı. Plazma vitronektin, fibronektin, t-PA ve serum leptin düzeylerinin belirlenmesinde ELİSA prosedürü kullanıldı. Plazma total kolesterol, trigliserid and HDL-kolesterol düzeyleri enzimatik olarak belirlendi. Plazma LDL-kolesterol düzeyleri Friedewald formülüyle hesaplandı. Plazma vitronektin düzeyleri toplam hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptandı (p=0.009). Tıkalı damar sayısına göre oluşturulan alt gruplar ve kontrol grubu karşılaştırıldığında vitronektin düzeyleri 3 damarı tıkalı grupta; kontrol grubu, N damar grubu ve 1 damarı tıkalı gruba göre, 2 damarı tıkalı grupta; kontrol grubu ve N damar grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptandı (p0.05). Hasta grubu ve kontrol grubu arasında t-PA düzeyleri açısından anlamlı bir fark bulunamadı. Bulgularımız, özellikle yüksek vitronektin ve fibronektin düzeylerinin koroner arter hastalığı patogenezinde rol alabileceğini göstermektedir. 71
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Coronary artrey disease is a metabolic and multifactorial disease. Changes in the fibrinolytic system and platelet aggregation play an important role in coronary artery disease. In this study, we investigated plasma vitronectin, fibronectin, t-PA (Tissue plasminogen activator) and serum leptin levels in patients with coronary artery disease (n:62) and healthy control group (n:18). The patient group was divided into four subgroups with no (n:15), single (n:17), double (n:16) and triple (n:14) vessel disease according to their angiography results. Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) procedure were used to determine the plasma vitronectin, fibronectin, and t-PA and serum leptin levels. Plasma total cholesterol, triglyceride and high-density (HDL) cholesterol levels were enzymatically determined. Plasma low-density lipoprotein (LDL) levels were estimated by using the Fridewald formula. Plasma vitronectin levels in patients with coronary artery disase were found to be significantly higher than control group (p=0.009). In addition, in patients with double vessel disease plasma vitronectin levels were found to be significantly higher than no vessel disease and control group, triple vessel disease significantly higher as compare with no, single vessel disease and control group (p0.05) because of high SD values. We could not also find any significant difference in t-PA values between patient and control group. Our results show that especially high vitronectin and fibronectin levels may play important role in the pathogenesis of coronary artery disease. 72