Glutatyon S-transferaz M1 (GSTM1) genetik polimorfizmi ile insan sperm hücresi oksidatif hasarı arasındaki ilişkiler
The relationship between oxidative stress in human sperm cell and glutathione S-transferase genetical polymorphism
- Tez No: 138046
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CAN AKYOLCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
6 - ÖZET İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı İnfertilite Merkezine başvuran ve idiopatik infertilite tanısı konan 25 kişilik hasta grubu ile sağlıklı fertil olan 24 bireyden oluşan kontrol grubunda GSTMİ polimorfizmi ve idiopatik infertilite arasındaki ilişkiyi araştırmak üzere tüm bireylerden, tam kan örnekleri, sperm ve seminal plazmada da reaktif oksijen türleri (ROS), malondialdehit, protein oksidasyonu, glutatyon ve glutatyon S-transferaz ölçümü için semen örnekleri alındı. GSTMİ polimorfizmi için lökositlerden elde edilen genomik DNA izolasyonundan sonra PZR analizi yapıldı. GSTMİ null hasta grubu Gl, GSTMİ (+) hasta grubu G2, GSTMİ null kontrol grubu G3 ve GSTMİ (+) kontrol grubu da G4 olarak adlandırıldı. Sperm ve seminal plazma örneklerinde bazal ve indüklenmiş koşullarda ROS ölçümü kemilüminesans yöntemi ile, glutatyon ölçümü Ellman çözeltisi kullanılarak spektrofotometrik yöntemle, glutatyon S-transferaz aktivitesi 1- klor 2,4 dinitrobenzen (CDNB) ile glutatyona bağlı reaksiyonda spektrofotometrik yöntemle, protein oksidasyonu protein karbonil grupları ile reaksiyona giren DNPH (2,4- dinitrofenilhidrazin) kullanılarak spektrofotometrik yöntemle, protein konsantrasyonları da Lowry yönteminde bovin serum albumin çözeltisi kullanılarak hazırlanan standart grafiğe bağlı olarak hesaplandı, lipid peroksidasyonu da MDA ile tiyobarbitürikasit arasında oluşan reaksiyon sonucu spektrofotometrik yöntemle ölçüldü. Sperm ve seminal plazmada yapılan ROS değerlerinin Gl grubunda diğer gruplara göre istatistiksel olarak yüksek olduğu gözlendi (p< 0,001). Aynı zamanda ROS miktarı CumOOH ve BaP ile indüklenen örneklerde de bazal düzeydeki değerlere göre yüksek bulundu (p< 0,001). Bazal düzeyde ve indükleme sonrası saptanan ROS artışına bağlı olarak gerek spermlerde gerekse seminal plazmada ölçülen malondialdehit ve protein oksidasyonu miktarlarının da istatistiksel olarak Gl grubunda diğer gruplara göre yüksek olduğu saptandı. Yapılan bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre:. GSTMİ geni hasta grubunda (+) olmasına rağmen infertilitenin devam etmesi sadece GSTMİ geninin infertiliteden sorumlu olmadığının işareti olarak anlaşılabilir.. GSTMİ (-) kontrol bireylerin fertil olabilmeleri yine GSTMİ geninin fertiliteden yalnızca sorumlu olmadığının bir diğer göstergesi olabilir. GSTMİ (-) infertil bireylerdeki GSTMİ geni polimorfizminin, gerek spermlerde gerekse seminal plazmadaki ROS değerlerinin yüksek olmasının muhtemel sorumlusu olabilir.. GSTMİ (-) bireylerde infertilitenin, bir nedeninin de bu genin polimorfizmi olduğu söylenebilir. 99
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been performed to determine the relation between Glutation S- transferase polymorphism and idiopathic infertility in men. For this purpose, blood samples for polymerase chain reaction and for determination of reactive oxygen species and malondialdehyde, protein oxydation, glutathione and glutathione S- transferase, sperm and seminal plasma samples were collected from 25 individuals who were described as idiopathic infertile men by Urology Department of Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty. To compare the same parameters blood, sperm and seminal plasma samples drawn from 24 healthy, fertile men. After isolation of genomic DNA from leukocytes, to determine the GSTM1 polymorphism PCR analysis have been performed. According to PCR results both patient and control group inviduals were divided into two different groups according to their GSTM1 gene structure as GSTM1 null and GSTM1 positive. And named patient GSTM1 null as group 1(G1), GSTM1 positive as group 2 (G2), control GSTM1 null as group 3 (G3) and control GSTM1 positive as group 4 (G4). To perform determination of reactive oxygen species (ROS) chemiluminescance technique, for lipid peroxidation (MDA) measurement thiobarbituric acid (TBA) assay, for protein oxidation measurement spectrophotometric assay after reacting with 2,4-dinitrophenylhydrazine, for glutathione measurement spectrophometric assay by using Ellman chemical solution, for glutathione S-transferase measurement spectrophotometric assay by using CDNB, the protein content in seminal plasma was estimated by the method of Lowry with bovine serum albumin as the standard.