Sıçanlarda adriamycin kardiyotoksisitesinin eser element, kan parametreleri ve serbest radikaller bakımından incelenmesi
Assessment of effects of adriamycin sitotoxicity on trace elements, blood parameters and free radicals on rats
  1. Tez No: 138056
  2. Yazar: TEVFİK GÜLYAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT BORA BARUTÇU, PROF. DR. TUNCAY ALTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Adriyamycin'in (Doxorubicin =Dox) organizmada serbest radikaller oluşmasına yol açarak kardiyotoksik etki yaptığına ilişkin farklı mekanizmalar tanımlanmıştır. Eser elementler organizmada çeşitli biyolojik olayların düzenlenmesinde enzimlerle kompleks oluşturarak önemli görevler üstlenirler. Ancak oluşan kompleks, enzimlerin görevlerini yapabilmelerini sağlar. Eser elementlerin eksikliği ya da fazlalığının olduğu koşullarda enzimlerin verimlilikleri değişim gösterebilir. Bu çalışma Dox'un olası kardiyotoksisite etkilerinin belirlenebilmesi için planlanmış ve bu amaçla lipit peroksidasyonu (MDA), protein oksidasyonu, kan parametreleri ve eser element konsantrasyonları saptanmıştır. Araştırmada ortalama 200-250 gr ağırlığında 3-4 aylık 32 adet erkek ve dişi Wistar Albino soyu sıçan kullanılmıştır. Sıçanların 16'sı 8 erkek ve 8 dişi olmak üzere kontrol grubuna ayrılırken kalan 16'sı da 8 erkek ve 8 dişi olmak üzere deney grubuna ayrıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Various mechanisms were described related to cardiotoxic effects of adriamycin (Doxorubicin-Dox) in organism by leading to produce free radicals. Trace elements in organism carry out various important biological roles by forming complexes with enzymes. Enzymes can perform their activity only after combining with trace elements. Present study was planned to determine the possible cardiotoxic effects of dox and for such a purpose lipid peroxidation (MDA), protein oxidation, blood parameters and trace elements concentrations were measured. In study, 3-4 months old, 200-250 gr weighted, 32 male and female Wistar Albino type rats were used. While sixteen of rats have been picked as control, other sixteen animals got picked as experimental group and each group had consisted even amount of male and female rats. 0,8mg/kg dose has been administered (i.p.) twice a week to lead the production of oxidative stress in experimental group and 0,8 mg/kg physiological sera was given to control group animals. Both group animals were kept in the same physical conditions during experimental duration (4 weeks).