Serumda ADP-ribozilenen proteinlerin tanımlanması
Identification of ADP-ribosylated proteins in serum
  1. Tez No: 138058
  2. Yazar: BAŞAK GÜNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM NURTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
6.ÖZET İnsan serum proteinlerinin ADP-ribozilllenme değerleri kanserli hastalarda kontrollerle karşılaştırılmalı olarak incelendiğinde kanserli hastalarda ADP-ribozillenme düzeylerinin normallere göre 12 kat arttığı CEA değerlerinde ise 7 kat arttığı görüldü. Ayrıca kanserli hastaların serumlarının (meme, mide, kolon ) ADP-ribozillenme düzeyleri ile tümör belirteçleri (CEA, CA15-3, CA19-9 ) değerleri arasındaki ilişki tedavi süresince incelendi. Kanserli hasta serum proteinlerinin ameliyat öncesi (pre), ameliyat sonrası (Lgün), ve tedavi sürecindeki (post2) ADP-ribozillenme değerleri ile CEA (karsinoembriyonik antijen) arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi. Kolon kanserli hastalarda; tedavi sürecindeki (post2) ve ameliyattan 1 gün sonra (postl) CEA değerleri ve aynı dönemdeki CA19-9 değerleri arasındaki ilişkinin anlamlı olduğu saptandı. Serumların ameliyat öncesi ve ameliyattan bir gün sonra (post 1) ADP-ribozillenme değerleri ile CA19-9 değerleri ayrıca ameliyattan hemen sonra (post 1) ve tedavi sürecindeki (post 2) ADP-ribozillenme değerleri ile CEA arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu ortaya kondu. Meme kanserli hastalarda ise tedavi sürecindeki (post2) ve ameliyattan 1 gün sonra (postl) ADP-ribozillenme değerleri ve bu hastalarda ameliyat öncesi (pre) ve ameliyattan 1 gün sonra (post 1) ADP-ribozillenme ve CEA değerleri arasındaki ilişkininde anlamlı olduğu gözlemlendi. Mide kanserli hastalarda yapılan istatistiksel değerlendirme sonucu ameliyat öncesi (pre) ve ameliyattan 1 gün sonar (post 1) ADP-ribozillenme değerleri ile CA19-9 değerleri arasında ve ameliyattan 1gün sonra (post 1) ve tedavi sürecindeki (post 2) ADP-ribozillenme ile CEA değerleri arasındaki ilişkinin anlamlı olduğu saptandı. Değişik tipteki (meme, mide, kolon) hasta gruptan ile sağlıklı kontrollerden alınan serum örnekleriyle yapılan elektroforetik ve kromatografik çalışmalar sonucunda normal bireylerin serumlarında en yüksek ADP- 79ribozillenen proteinin moleküler ağırlığının 79.000 Da, kanserli hastaların serumlarında ise 55.000 Oa olduğu ortaya kondu. 80
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY The ADP-ribosyltion values of human serum proteins In cancerous patients and controlled individuals is searched mutually and at the end of the observation for cancerous patients with respect to normal levels is a twelve fold increase in ADP-ribosylation levels and a seven fold increase in CEA values. And also a search is done between the ADP-ribosylation levels of cancerous patients serums (breast, stomach, colon) and tumor markers (CEA, CA15-3, CA19-9) during the medical treatment. The connection between, The ADP ribosylation values of cancerous patients' serum proteins before(pre) and after operation (1st day) and also during the medical treatment (post2) and CEA (carcinoembryonic antigen) is observed statistically significant. The CEA values of colon cancerous patients in the course of medical treatment (post2) and done day after operation (postl)and CA19-9 values also have a meaningful correlation for the time span.It is shown that, ADP-ribose values of serums; before operation (pre) and just one day after (postl) operation and CA19-9 values and also ADP-ribose and CEA during the medical treatment have a meaningful correlation. A meaningful connection between also established between the CEA values and the ADP-ribosylation values of breast cancerous patients during the medical treatment (post2) and just one day after operation and ADP-ribose values of the same period that" s before operation and just one day after operation (postl). The result of statistical evaluation for the serums of stomach cancerous patients have shown that, the values of ADP-ribose and CA19-9 for before operation (pre), and also the values of ADP-ribose and CEA, for just after 81operation (postl) and during the medical treatment (post2), have a meaningful correlation. At the end of electrophoretic and chromatographic studies conducted by serum samples those are taken from different patient groups (breast.stomach, colon) and healthy controls have shown that, according to the serum samples the most ADP-ribosylated proteins' molecular weight for healthy controls is 79.000 Da and 55.000 Da for patient groups. 82