Spor yapan ve sedanter yaşayanlarda çok yönlü beden-self ilişkisi
The multidimensional body-self relations between sportive and sedentary life style
  1. Tez No: 138072
  2. Yazar: AYLİN ZEKİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL MİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmada, düzenli spor yapan ve sedanter yaşayan üniversite öğrencilerinin beden imgesi ve bazı sosyodemografik özellikleri ile ilişkisi araştırılmıştır. Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nda okuyan Öğrencilere sosyo demografik bilgi formu ve Çok Yönlü Beden Self İlişkileri Ölçeği uygulanmıştır. Sonuçlar sosyodemografik ve envanterin alt ölçeklerine göre tartışılmıştır. Bulgular SPSS programının 10.0 versiyonuyla; Pearson korelayon analiz testi, tek yönlü varyans analizi, Tuke/s honestly Significant Difference-Post Hoc. Testi, Linear Regression uygulandı. Araştırmaya 136 üniversite öğrencisi katılmıştır.Bunlardan 25'i kadın, 43'ü erkek toplam 68'i sedanter yaşayan kesimi, 26'sı kadın, 42'si erkek toplam 68'i spor yapan kesimi içermektedir.
Özet (Çeviri)
İl İs SUMMARY The purpose of this study, it was to investigated the relationship of body image and social- demographic characteristics of university students with athletic and sedentary life style. Social- demographic data form and Multidimensional Body-self Relations Questionnaire have been applied to the students of Medicine, Pharmacy, and Physical Education and Sport Faculty. The findings were analyzed with SPSS 10.0 pacet programusing Pearson's correlation test, one way variance analyse, Tukey"s honestly significant difference-post hoc. test Linear Regression test One hundred thirty six subjects were participated in this study. From 68 subjects with sedentary life style, 25 were female and 43 male. Twenty six female and 42 male subjects, totally 68, were in the athletic group.