Amatör futbol antrenörlerinin liderlik davranış tipleri ve kullandıkları motivasyon tekniklerinin belirlenmesi
Determination of the amateur soccer coaches leadership styles and the motivation techniques they use
  1. Tez No: 138073
  2. Yazar: EGEMEN KÖRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
.ÖZET Bir antrenörün en önemli görevlerinden biri, takım üyelerini istenilen hedef ve amaca götürmek için liderlik etmesidir. Liderlik becerileri yüksek antrenörün doğal olarak takımını motive etmesi ise herkes tarafından beklenen bir olgudur. Spor takımlarının başarısında antrenörün sporcularını motive etmekteki başarısı ve kullandığı notivasyon teknikleri antrenörün kullandığı liderlik tarzları kadar önemli ve hatta belki de en önemli ıntrenörlük beceri haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, amatör futbol antrenörlerinin liderlik davranış tipleri ve kullandıkları motivasyon etkinlerinin belirlenmesidir. Ayrıca çeşitli liderlik davranış tiplerine sahip olan antrenörlerin hangi motivasyon tekniğini ağırlıklı olarak kullandığı araştırmanın içerisindedir. Çalışmada literatür taraması ve anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması İstanbul ilinde bulunan ve )ir takım çalıştıran amatör futbol antrenörlerine uygulanmıştır. Çalışmanın birinci kısmında liderlik ve notivasyonla ilgili kavramlar açıklanmış, bir sonraki aşamada ise anket sorularına verilen yanıtlar değerlendirilmiştir. Araştırmada liderlik davranış tiplerini belirlemek için hazırlanan anket soruları Davit R.Frew (1977)'in liderlik stili testi anket formu alınmış, antrenörlerin motivasyon tekniklerini belirlemeye yönelik 3 soru daha eklenip anket hazırlanmıştır. Ön anket uygulaması yapılarak anketin geçerliliği test edilmiştir (% 85.6). Likert ölçeğine göre oluşturulmuş olan anket sorularının frekans dağılımları tespit edildikten sonra puanlanarak diğerleri bulunmuş, veriler analiz edilmiş, frekansları, ortalamaları, çapraz tabloları ve Ki-kare testleri sapılmıştır. İstatistik işlemlerinin anlamlılığı P< 0,05 düzeyinde test edilmiştir. Çalışma sonucunda; Amatör futbol antrenörlerinin % 30.2'sinin 30-39 yaş grubu arasında olduğu, % 53.2'sinin lise mezunu olduğu, % 72.0'si antrenörlük belgelerini federasyon kursundan aldığı, % 55.3'ünün meslekte 10 yıl ve üzeri çalışma süresine sahip olduğu, % 38.5'inin 2-5 arası amatör futbol ligi şampiyonu olduğu, % 50.5'inin kendisini başarılı bulduğu, % 39.8'inin sporcularına hiçbir şekilde korkutarak motivasyon uygulamadığı, %29.8'inin sporcularını ceza ile korkutmakta olduğu, % 18.1 'inin sporcularını prestij kaybına dikkat çekerek korkuttuğu % 60.8'inin sporcularını ödüllendirerek motive ettiği ve amatör futbol antrenörlerinin 3Üyük çoğunluğunun (83.5) demokratik ağırlıklı durumsal liderlik davranış tipi sergiledikleri belirlenmiştir. Bu çalışma, Türkiye futbol ligi amatör futbol antrenörlerinin liderlik modelleri ve kullandıkları motivasyon tekniklerinin belirlenmesinin yanı sıra, bundan sonraki yapılacak çalışmalara bir ilham vermesi ümidi taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY DETERMINATION OF THE AMATEUR SOCCER COACHES' LEADERSHIP STYLES AND THE MOTIVATION TECHNIQUES THEY USE People need a group to fulfill their aims and desires. Members of the groups also need leaders, who direct and help them to reach their goals. It is similar for the sports teams. Each team needs a coach as a leader, who directs and helps the team to achieve its goals. One of the principal tasks of a coach is to motive his team. Therefore coaching, leadership and motivation concepts are integrated and became steps going to success. The coach, the leader, who helps his team to achieve its goals, may behave in various leadership models. These models are, democratic (participating), autocratic (authoritarian), laissez- faire and situational leadership models. Amateur soccer coaches, who behave according to one or more of these models, use various motivation techniques in order to help their players to succeed. These motivation techniques are; motivation by stimulating, motivation by fear arousal and motivation by rewarding. Because of the popularity of soccer, especially the number of amateur soccer coaches increased in great amount in recent years. Amateur soccer coaches get their licenses from three different institutions. These are Physical Education and Sports Colleges, Federation courses and coaching courses abroad. Recent developments in soccer necessitated the soccer coaches and especially the amateur ones, who train the next generation stars, should improve and adopt themselves to the innovations of the new era. In order to transfer the developments to the coaches, the number of in-service training courses should be increased. By this way, coaches, who are also leaders, will gain the opportunity to renovate their knowledge, to evaluate their behaviors and to be informed of latest techniques to motivate the players. The progress of amateur soccer coaches is necessary for the long-term success of Turkish soccer. We hope this study will be beneficial for defining the amateur soccer coaches' leadership behavioral models and the motivation techniques they prefer.