Voleybolcularda farklı antrenman uygulamalarının bağışıklık sistem öğeleri, ACTH, kortizol, insilün ve glikoz metabolizması üzerine etkileri
Effects of different exercise protocols on immun system parameters and levels of ACTH, cortizol, insulin and glucose metabolism in volleyball players
  1. Tez No: 138071
  2. Yazar: KÜRŞAT KARACABEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL PEKER, YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
1. ÖZET Voleybolcularda Farklı Antrenman Uygulamalarının Bağışıklık Sistem Öğeleri ACTH Kortizol İnsilün Ve Glikoz Metabolizması Üzerine Etkileri Bu araştırma; farklı egzersiz uygulamalarının, sedanterlerle elit sporcuların, bazı hormon saluıımlan ve bağışıklık sistemi öğeleri üzerine etkilerinin araştırılması amacı ile yapıldı. Bu çalışma; en az beş yıldır düzenli voleybol oynayan 40 sporcu ve sedanter yaşam süren (kontrol grubu) benzer yaş grubunda 20 denek üzerinde gerçekleştirildi. Grup l'deki 20 sporcuya çalışma yükleri Karvonen protokollüne göre belirlenerek 30 dakika koşu bandında aerobik egzersiz programı uygulandı. Grup T deki 20 sporcuya ise; Wingate test protokolüne göre 30 sn. aneorobik egzersiz yaptırıldı. Grup 3'ü oluşturan kontrol grubu deneklerden sabah saat 8.30 da bir kez, egzersiz uygulanan deneklerden ise; egzersiz öncesi, egzersizin bitiminde, egzersizden 4 saat, iki ve beş gün sonra toplam 5 kez kan örnekleri alındı. İnsülin, ACTH, kortizol tayinleri kemiluminesans yöntemi ile belirlendi. Glikoz ise; spektrofotometrik yöntem ile ölçüldü. İmmünglobin A, İmmünglobin G, İmmünglobin M, kompleman C3 ve C4 tayinleri türbidimetrik olarak yapıldı. İstatistiksel değerlendirme SPSS programı kullanılarak; Kraskal Wallis Varyans analizi testi ve Wilcoxon Signed Ranks testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Effects of Different Exercise Protocols on Immun System Parameters and Levels of ACTH, Cortizol, Insulin and Glucose Metabolism in Volleyball Players The aim of this study was to investigate the effects of application of different exercise protocols on immun system parameters and some hormone release in sedanters and elite sportsman. Fourty voleyball players who has been regularly playing voleyball for 5 years and twenty healthy age-matched sedantery subjects (control group) were enrolled to this study. Subjects in the exercise group was randomly divided in to two groups. Twenty subjects from group I was performed 30-minute of aerobic exercise on treadmill after determination of workload using Karvonen protocol. Twenty sportsman from group II were performed anaerobic exercise for 30 second according to the Wingate test protocol. Blood samples were obtained from the control group at 8.30 am only once and five times from the exercise group those were as immediately after the completetion of the exercise protocol, 4 hours after the completion of the exercise protocol, two and five days after the exercise protocol, respectively. Insulin, adrenocorticotrophic hormone (ACTH) and cortizol levels were determined using chemüııminescence method. Glucose levels were spectrophotorrietrically determined. Immunoglobulin A, Immunoglobulin G, Immunpglobulin M, complement C3 and C4 levels were determined turbidimetrically. Statistical analysis was performed using SPSS for Windows; and comparisons were made using Kruskal Wallis Variance analyze and Wilcoxon Signed Rank tests.