Voleybolcuların alt ekstremite antropometrik ölçümleri ile biodex aleti ile ölçülen diz fleksiyon ekstansiyon kas kuvvetlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the volleyball players lower extremity antropometric measurements and knee flexion-extantion that were measured by biodex machine
- Tez No: 138104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET - Çalışmamıza 20 erkek voleybol oyuncusu ve 20 erkek regüle yada organize spor yapmayan nonaktif kontrol grubunu oluşturan kişiler katılmıştır. Çalışmaya katılan sporcuların yaş ortalaması (19,55 ± 0,5) idi. Kontrol grubunun yaş ortalaması ise (21,10 ± 0,4 ) idi. Çalışmamıza katılan sporcular Kocaeli ve İstanbul illerinde aktif olarak voleybol sporu ile uğraşan sporculardı. Bu sporcular en az 9 yıldır voleybol sporu ile uğraşan kişilerdi. Bu sporcuların günlük antrenmanlarını (haftada 5 gün 2 saat) yapan elit sporcular olmalarına dikkat edildi. Biz bu çalışmada kişinin yaşı, boyu, ağırlığı, antropometrik ölçümleri (ekstremite uzunlukları, normal eklem hareketlerinin değerlendirilmesi (gonyometrik ölçümler), kas kuvveti değerlendirilmesi) ve Biodex System-3 Dinamometresi ile diz fleksiyon-ekstansiyon kas kuvvetlerini ölçtük ve bu değerleri istatistiksel yönden kontrol grubu ile karşılaştırdık ve bu ölçümlerimiz sonucunda yaş, boy, ağırlık ve alt ekstremite uzunlukları birbirine çok yakın olduğundan anlamlı bir fark yoktu (p>0,05). Yine diz eklemi fleksibilitesinin gonyometre ile ölçümünde voleybolcularla kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Evaluation Of The Volleyball Players Lower Extremity Antropometnc Measurements And Knee Flexion-Extantion That Were Measured By Biodex Machine 20 males volleyball players, as well as 20 males, who make up the non-active control group which is not involved in regular or organised sports activities, are our subjects. The avarege age of the sportsmen included in the study was 19.55 ±. 0.5 and the average of the control group was 21.10 ± 0.4. The sportsmen were the volleyball players who were actively engaged in volleyball in Kocaeli and Istanbul. These people have all been dealing with volleyball for at least 9 years. Care was taken to ensure that the people were elite and professional sportsmen who had daily training (2 hours in 5 days). In this study we measured age, height, weight, antropometnc measurements (extremity lenghts, assessment of normal joint measurement (goniometric measurements), muscle strength measurements) and knee flexion-extantion muscle strength with Biodex System-3 Dynamometer. We compared these values to control group statistically. There was no significant difference because the age, height, weight and lower extremity length are nearly equal to each other in these two groups (p>0,05). Measuring the knee joint flexibility with goniometre, there was no difference between volleyball players and control groups (p>0,05).