Spor takımlarında grup içi bağlılık ve performansa etkisi
Cohesiveness in sport teams and its effect on the performance
  1. Tez No: 138143
  2. Yazar: UMUT AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
l.ÖZET Spor takımları yoğun iletişim ve etkileşimin yaşandığı, dışa kapalı, özel bir yapı içinde ortak bir hedefe ulaşmak için fiziksel çaba gösteren bireylerden oluşan dinamik gruplardır. Takım üyelerinin birbirlerine bağlılığı ile takımın hedef ve geleceği arasındaki karşılıklı etkileşim, araştırmamızın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmamızın amacı ise, spor gruplarında günümüzde önemi giderek artan bağlılık kavramını netleştirmek, son gelişmeleri de dikkate alan güvenilir bir ölçme aracı geliştirmek, takım içi bağlılığın önemi ve performansla ilişkisi konularında mevcut bilgilere yeni boyutlar katmak, elde edilen bulgular ışığında takım içi bağlılığın geliştirilmesi ve yönlendirilmesine ilişkin uygulama önerileri sunmaktır. Kaynak taramasının kullanıldığı birinci bölümde, konuya temel oluşturan kavramlardan küçük grup dinamikleri ve bağlılık kavramları üzerinde ayrıntıları ile durulmuş, daha sonra bu kavramların spor takımlarındaki açılımlarına yer verilmiş, ilgili teorik ve uygulamalı araştırmalar incelenmiştir. İkinci bölümde ise tarafımızdan geliştirilmiş olan“Takım İçi Bağlılık Ölçeği”, sezon öncesi ve sonrası için güvenilirlik analizleri (Cronbach Alfa I:.9004, Cronbach Alfa II:.9220) ve madde analizleri yapıldıktan sonra voleybol (47) ve basketbol (45) birinci liglerindeki oynayan toplam 92 sporcuya uygulanmıştır. Oyuncular, sezon öncesi ve sezon sonu olmak üzere iki ayrı ölçüme tabi tutulmuştur. Araştırmanın daha sonraki aşamasında, betimleyici istatistiklerin (frekans dağılımları ve ortalamalar) yanında, diğer istatistiksel analiz yöntemleri (Wilcoxon Testi, Mann Whitney-U, Korelasyon Analizi) kullanılarak elde edilen bulgular değerlendirilmiş, gerekli yorumlar yapılarak uygulama önerileri ortaya konmuştur. Bulgular, takanların sezon öncesi gerçekçi ve herkesçe kabul edilen bir hedef belirlemediklerine işaret etmektedir. Araştırmamızdaki her iki spor dalının temsilcilerinde de hedef birliğinin bağlılığa olumlu yönde etkisi olduğu görülmüş; bu kritere sahip olan takımlar sezonu başarılı bir şekilde tamamlarken, diğerlerinin aynı başarıyı gösteremedikleri ortaya çıkmıştır. Araştırmanın diğer önemli bir bulgusu bağlılığın sezon sonunda artma yönünde bir değişim göstermesidir. Araştırmamızda bu artışa etken olan değişkenlerin, grup çekimi boyutuna ait değişkenler olduğu gözlenmiş ve bu kritik değişkenler üzerinde durulmuştur. Branşlar arasındaki farklılık ise voleybolcuların sezon boyunca, grupçekimine daha fazla önem verdikleri yönünde iken, sezon sonunda bağlığın basketbolcularda daha yüksek olduğu yönünde olmasıyla özetlenebilir. Araştırmamız geliştirmiş olduğumuz“Takım îçi Bağlılık”ölçeğinin güvenilir ve tutarlı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY COHESIVENESS IN SPORT TEAMS AND ITS EFFECT ON THE PERFORMANCE Sport teams are closed dynamic groups, showing extensive communication and interaction, consisting persons trying to reach the same common goal mainly with their physical power. Cohesion between team members and the relationship between the teams' goal and future position are the main subject of this research. Whatismore, our main goal in this research are; to have a clear understanding of cohesion inside the team which has a increasing attention nowadays, then, to develop a measuring scale-test considering the recent trends, and to have a refresh look to the cohesion inside the team and its affect on the performance, at the end, having all these knowledge, to present comments to improve the cohesion inside the team. In the first part of the research extensive litreture research has been done. At this part, the main entries of small group dynamics and cohesion are seriously described, then, the presence of this entries in sport teams is analyzed with the aid of theorical and applied researchs. In the second part, the results of "The Team Cohesion Quality' index which is developed in this research, are statistically analyzed at pre-season and post season for 92 first league voleyball(47) and basketball(45) players (Cronbach Alpha I : 0,9004, Cronbach Alpha II : 0,9220) and Factor analyzes. Players were subjected to test before and after the season. As statistical analysis, frequency seperation, mean tests, Wilcoxon test, Mann Whitney-U and Corelation analysis were seperately done, then the results were critisized. Sugestions derived from this results as application guides for related people. Results showed that, at the beginning of the season, teams are lagging to have a clear and well-shared goal At both sport branch players showed that the teams stating the same goal clearly had a successful season, whereas, the teams having different goal orientation could not as succesful as the former ones, whatismore, having the same goal improves the cohesion. Cohesion inside the team is increasing at post-season. Voleyball players have given a higher importance to group interaction. Whereas, basketball players have showed higher cohesion at the end of the season. The Team Cohesion Quality index which is developed in this research is relaible.